księgi kondolencyjne

Nowinki w branży pogrzebowej – niestandardowe produkty i usługi

Większość ludzi po śmierci bliskiej osoby chce jak najlepiej uczcić jej pamięć. Do tej pory najpopularniejszym sposobem był pogrzeb z tradycyjną drewnianą trumną. W branży pogrzebowej pojawia się jednak coraz więcej alternatyw, takich jak designerskie urny, trumny z kartonów, czy nawet diamenty wytwarzane z prochów zmarłego. Niektóre zakłady pogrzebowe oferują sadzenie drzew na prochach. Jakie jeszcze nowinki pojawiają się w branży funeralnej?

Designerskie diamenty produkowane z prochów zmarłego

Mimo tego, że Polacy wciąż mają tradycyjne podejście do grzebania zmarłych, coraz więcej z nich przekonuje się do kremacji ciał. Prochy najczęściej umieszczane są w urnach, które można zachować w swoim domu lub umieścić w pomniku na cmentarzu.

Niektórzy mają jednak bardziej oryginalne pomysły na wykorzystanie prochów. Kilka firm zaczęło produkować z nich luksusową biżuterię, która jest nazywana diamentem pamięci. Wytworzenie takiej kosztowności jest możliwe dlatego, że każda istota ludzka ma w sobie pewne ilości węgla. Najczęściej kryształ wykonuje się z prochów ludzkich, jednak czasami znajduje się w nich, na przykład domieszka prochów ukochanego pupila zmarłego. Wytworzenie tego typu pamiątkowej biżuterii jest jednak dość drogie, wiąże się z kosztami wysokości kilkudziesięciu tysięcy.

Jak mówi specjalista z Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych: Taka usługa może wydawać się dość kontrowersyjna, ale trzeba zdać sobie sprawę z tego, że każdy ma prawo przeżywać żałobę na swój sposób. Z takiej oferty korzystają najczęściej młodzi rodzice, którzy stracili dziecko lub dzieci, którzy chcą zachować oryginalną pamiątkę po rodzicach.

Designerskie urny, trumny oraz oryginalne usługi

Nowością w branży pogrzebowej stają się designerskie trumny i urny. Większość projektów nie jest jednak spersonalizowana – są to najczęściej pomysły zaczerpnięte z katalogów. Bardzo popularne są trumny kartonowe, które są w stanie wytrzymać ciężar do 150 kg. Pozwala to na zaoszczędzenie ilości drewna zużywanego do wykonania trumny.

Nowinką w branży funeralnej jest także pomysł, aby pamięć po zmarłym uczcić w postaci drzewa. Prochy zmarłej osoby umieszcza się w biodegradowalnej urnie wraz z nasionem. Na miejscu pochówku po jakimś czasie wyrasta roślina, która może zastąpić pomnik.

Niektóre firmy pogrzebowe oferują swoim klientom także księgi kondolencyjne. Są przeznaczone dla osób, które przychodzą na pogrzeb i chcą złożyć kondolencje rodzinie. Mogą to zrobić w formie pisemnej, a wpis może być zarówno wyrazem szacunku, jak i pamiątką z pogrzebu. Księgi kondolencyjne wyróżniają się estetyczną formą i mogą być dowolnie personalizowane. Istnieje również możliwość, aby wewnątrz księgi umieścić zdjęcie zmarłego w kolorze, bądź monochromatyczne.