Notariusz

Notariusz – dowiedz się kim jest

Często w radiu, gazetach, telewizji słyszymy słowo ,,notariusz”. Zwykle nie przywiązujemy do niego wielkiej wagi, nie zastanawiając się w jakich sytuacjach pojawia się ta postać. Samo w sobie pojęcie niby jest nam znane, a z drugiej strony nie do końca wiemy, z czym wiąże się ta praca. Bez styczności z ludźmi wykonującymi ten zawód nie jesteśmy w stanie powiedzieć, o co w niej chodzi. Czym tak naprawdę zajmują się notariusze?

Zadania notariusza

W polskim systemie prawnym notariusz to prawnik powoływany przez ministra sprawiedliwości. Główne czynności, do których są upoważnieni notariusze to sporządzanie aktów notarialnych, sporządzanie poświadczeń, składanie wniosków o wpis w księdze wieczystej czy też przyjmowanie na przechowanie pieniędzy oraz papierów wartościowych. U notariusza można przeprowadzić także sprawy spadkowe.

Wizyta w kancelarii – co będzie potrzebne?

Warto pamiętać, że przy wykonywaniu każdej czynności notariusz ma obowiązek zweryfikować tożsamość stron. Klient powinien dostarczyć w tym celu ważny dowód osobisty lub paszport. W przypadku spraw dotyczących nieruchomości gruntowych niezbędne będzie doręczenie numeru księgi wieczystej, umowy potwierdzającej nabycie nieruchomości przez właściciela i informację o zabudowaniach znajdujących się na terenie posiadanych gruntów. Bardzo częste są przypadki, w których notariusz jest proszony o poświadczenie dziedziczenia. W takiej sytuacji należy dostarczyć określony komplet dokumentów. W jego skład wchodzą między innymi numer PESEL zmarłego, odpis aktu zgonu spadkodawcy, odpisy aktów urodzenia i małżeństwa spadkobierców.

Dokąd się udać?

Sprawy związane z dokumentami sądowymi często ciągną się w nieskończoność. Chcąc załatwić sprawę u notariusza, warto postawić na doświadczoną i profesjonalną osobę. Warto polecić kancelarię znajdującą się na Śląsku, w Katowicach – Kancelaria Notarialna Zuzanna Wojtaszek-Bałazińska, Kinga Bednarz. To doświadczony zespół wykwalifikowanych prawników, którzy z zaangażowaniem podchodzą do każdej powierzanej im sprawy. Problemy trafiające do tej kancelarii rozwiązywane są profesjonalnie i bezstronnie przy zachowaniu pełnej dyskrecji. Panie notariusz robią wszystko dla wygody swoich klientów – możliwe jest umówienie wizyty po godzinach urzędowania. Rozpatrywane są również sprawy z miejscowości sąsiadujących, takich jak Chorzów, Mysłowice, Ruda Śląska i Siemianowice Śląskie. Więcej informacji na temat form kontaktu, cennika usług i realizacji czynności można znaleźć na stronie internetowej www.kancelarianotarialnakatowice.pl.