Pałac na Wodzie,

Nietypowe i oryginalne budowle w Warszawie

Wycieczka po Warszawie śladami oryginalnych budowli to nietuzinkowy sposób na spędzenie weekendu. Koniecznie trzeba zobaczyć najwęższy dom na świecie, postawiony na wodzie pałac, czy wreszcie Pałac Kultury i Nauki. Ten ostatni z pewnością jest oczywisty, ale warto wejść do środka ponieważ kryje w sobie wiele ciekawostek.

Architektoniczne „perełki” w Łazienkach Królewskich

Pałac na Wodzie, czyli Pałac na Wyspie, jest jedną z kilku nietypowych budowli, które można napotkać, spacerując łazienkowskimi alejkami. Ten barokowy pawilon, autorstwa holenderskiego architekta Tylmana z Gameren, był tworzony z myślą o miejscu służącym kontemplacji i relaksowi.

Ażurowa Chińska Altana z dachówkami sprowadzanymi na specjalne zamówienie z manufaktury w Azji to nie tylko orientalny akcent wśród klasycystycznych budynków, ale również pewnego rodzaju estetyczne zaskoczenie. Można ją znaleźć w Ogrodzie Chińskim, nieopodal Chińskiego Pawilonu. Warto wiedzieć też, że prowadzący do niej kamienny mostek stanowi nawiązanie do Drogi Mlecznej.

Kolejne warte zobaczenia i oryginalne pod względem konstrukcyjnym miejsce to Amfiteatr, który znajduje się nad brzegiem Stawu Południowego. Został zbudowany w taki sposób, by przypominał zniszczony antyczny teatr. Dzięki takiemu zabiegowi ocalał od zniszczenia w czasie II wojny światowej, ponieważ myślano, że już jest zdewastowany.

Najwęższy dom na świecie i jednocześnie mini galeria sztuki

Dom Kereta to miejsce, w którym odbywają się rozmaite kulturalne wydarzenia w Warszawie. Znalazł się na liście najwęższych budynków na świecie, ale jest również najwęższym domem. Z założenia miał być miejscem przystosowanym do mieszkania. Stworzony w luce między dwoma blokami przy ulicach Chłodnej i Żelaznej na warszawskiej Woli domek trudno odszukać, ale z pewnością warto. Na zwiedzanie należy się wcześniej umówić, wejście jest płatne i pobyt tam trwa 15 minut. Z pewnością warto odwiedzić to unikalne miejsce. Często realizowane są tam różnego rodzaju artystyczne rezydencje, a nawet wystawy.

Pałac Kultury i Nauki

Pałac warto odwiedzić chociażby ze względu na znajdujący się na XXX piętrze taras widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę miasta. Można również tam zajrzeć chociażby ze względu na nietypowe jak na tego rodzaju miejsce muzeum. Muzeum Słoików, które można przy okazji zwiedzić z pewnością na długo zapadnie w pamięci. Znajduje się w nim zbiór artefaktów z całego świata. Kolekcja jest nieustannie powiększana o nowe eksponaty.