wywóz śmieci Poznań

Nielegalne wysypiska śmieci – gdzie to zgłaszać?

Pomimo wysokiego poziomu świadomości społecznej dotyczącej ochrony środowiska, w dalszym ciągu można zaobserwować nielegalne wysypiska. Choć zdarzają się one rzadziej, nadal stanowią duży problem zarówno dla miast, jak i niewielkich miejscowości. Ich wielkość i rodzaj znajdujących się tam odpadów są bardzo zróżnicowane. Warto pamiętać, że wywóz śmieci z trudno dostępnych miejsc niejednokrotnie jest bardzo kosztowny. Co zrobić gdy np. w trakcie spaceru po lesie znajdziemy nielegalne wysypisko?

Gdzie można zgłaszać nielegalne składowiska odpadów?

Rozwiązań jest kilka, jednak co do zasady, wszystkie powinny cechować się taką sama skutecznością. Na początku warto dowiedzieć się do kogo należy dany teren. Być może jest to prywatna działka i właściciel nawet nie wie, że powstało na niej nielegalne składowisko odpadów. W takiej sytuacji, najlepszym sposobem jest skorzystanie z usług firmy oferującej wywóz śmieci.

  • Jeżeli takie wysypisko znajduje się na terenie publicznym, wówczas możemy zgłosić to do Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy. Najlepiej skierować pismo bezpośrednio do Wydziału Ochrony Środowiska. Warto dołączyć kilka fotografii i dokładnie opisać miejsce nielegalnego wysypiska. Przydatna będzie również informacja o rodzaju śmieci. Być może będą to tak zwane odpady niebezpieczne, które powinny być natychmiast usunięte.
  • Drugim skutecznym sposobem jest zgłoszenie nielegalnego składowiska Straży Miejskiej. Funkcjonariusze tych służb powinni jak najszybciej zająć się takim zgłoszeniem. W niektórych przypadkach istnieje szansa na znalezienie sprawcy lub sprawców i ukaranie ich odpowiednio wysokim mandatem.

Jak widać, mamy kilka możliwości zgłoszenia nielegalnego wysypiska. Wykonanie telefonu nie zawsze jest dobrym pomysłem. W przypadku pisma, możemy otrzymać m.in. potwierdzenie odbioru, które jest dowodem, że sprawa została zgłoszona.

Wpływ nielegalnych wysypisk na środowisko

Niezwykle często na nielegalne wysypiska trafiają odpady, które powinny być w odpowiedni sposób zutylizowane. Mowa m.in. o przepracowanych olejach, smarach, farbach, lakierach, rozpuszczalnikach i innych niebezpiecznych substancjach. Wyrzucanie takich odpadów np. do lasu jest skrajnie nieodpowiedzialne i naraża środowisko naturalne nawet na kilkusetletnie zatrucie. W przypadku gdy mamy problem z pozbyciem się tego typu produktów, najlepiej zgłosić się do specjalnych firm oferujących wywóz śmieci. Takie przedsiębiorstwa dysponują pojazdami wyposażonymi w kontenery, dzięki czemu mogą wywieźć praktycznie każdą ilość odpadów.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Usuń Gruz – wywóz śmieci Poznań