Nawilżacz vs. oczyszczacz powietrza – który z nich sprawdzi się w twoim domu?

Nawilżacz czy oczyszczacz powietrza? Na który ze sprzętów warto się zdecydować?

Jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień wywiera znaczący wpływ na stan naszego zdrowia. Wszechobecny smog, klimatyzacja oraz ogrzewanie sprawiają, że nie tylko wyglądamy ale również czujemy się znacznie gorzej. Przesuszona skóra, zapalenie spojówek, choroby układu oddechowego, znaczne obniżenie odporności organizmu, problemy z zatokami, spadek koncentracji – to tylko nieliczne z wielu dolegliwości, jakie wywołać może zbyt suche, pełne zanieczyszczeń powietrze. Rozwiązaniem problemu są urządzenia podnoszące jakość powietrza – oczyszczacze oraz nawilżacze. Kto – konkretnie – powinien sięgnąć po tego rodzaju sprzęty?

Oczyszczacz powietrza – nie tylko dla alergika

Jeszcze do niedawna oczyszczacze powietrza postrzegane były przez pryzmat drogich, całkowicie zbędnych gadżetów. Wraz z obniżeniem jakości powietrza wynikającym m.in. z wszechobecnego smogu, coraz więcej osób zaczęło przekonywać się do zakupu wspomnianych urządzeń. Kto zatem powinien zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza? Tak naprawdę… każdy. Czystość powietrza jakim oddychamy, wpływa bowiem zarówno na nasze zdrowie, jak i wygląd czy też samopoczucie. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż istnieją grupy osób, w przypadku których oczyszczacz powietrza jest koniecznością. Mowa przede wszystkim o:

  • Alergikach;
  • Osobach z problemami oddechowymi;
  • Osobach mających problemy ze snem;
  • Rodzinach, w których przynajmniej jeden z domowników pali papierosy;
  • Posiadaczach zwierząt.

Dla kogo nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza to urządzenie uniwersalne, które przyda się w zdecydowanej większości domów. Dlaczego? Ponieważ długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach wypełnionych suchym powietrzem może skutkować nadmiernym wysuszeniem skóry, zapaleniem spojówek, problemami ze snem (w tym chrapaniem), utrzymującym się kaszlem, krwawieniem z nosa, bólem głowy oraz zatok.

Wyróżniamy trzy rodzaje nawilżaczy powietrza: parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Który z nich wybrać?

  • Nawilżacze parowe – wytwarzają sterylną, ciepłą parę wodą. Polecane są zwłaszcza do pokoi dziecięcych. Ten rodzaj sprzętu docenią również amatorzy domowych inhalacji.
  • Nawilżacze ultradźwiękowe – działają w oparciu o ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody i tworzą nawilżającą mgiełkę. Sprawdzą się w przypadku osób, które nie posiadają zwierząt domowych (ultradźwięki mogą drażnić czworonogi).
  • Nawilżacze ewaporacyjne – wytwarzają zimną mgiełkę, która orzeźwia powietrze. Będą idealnym wyborem dla osób korzystających z zabiegów aromaterapii oraz poszukujących urządzenia energooszczędnego.