Nauka języków obcych

Nauka języków obcych – co pomoże Ci osiągnąć sukces?

Nauka angielskiego lub dowolnego innego języka to długi i czasochłonny proces, który czasem wiąże się z wyrzeczeniami. Co zrobić, aby wytrwać, nie przerywać nauki i podnosić swoje umiejętności? Przygotowaliśmy 5 punktów, które pomogą Ci osiągnąć zamierzony cel!

Wielu z nas ma ambitne plany dotyczące własnego rozwoju. Czasem motywacją jest chęć znalezienia lepszej pracy, innym razem po prostu chcemy spróbować czegoś nowego lub zrealizować swoje aspiracje. Bez względu na to, w jakim wieku i na jakim poziomie nauki jesteśmy, czy uczymy się indywidualnie z lektorem, grupowo (uczęszczamy np. na kurs angielskiego), czy samodzielnie w zaciszu własnego pokoju, przyda nam się pięć rzeczy. To one często decydują o sukcesie lub porażce, dlatego warto je poznać!

1. Dobra organizacja

Jeśli nasza nauka angielskiego lub innego języka przebiega pod okiem profesjonalnego lektora, mamy znacznie łatwiej. Osoba, która zna się na nauce, potrafi przygotować program i podzielić materiał na części, które sprawią, że przyswajanie wiedzy będzie prostsze. Osoby, które samodzielnie uczą się języka, są w trudniejszej sytuacji. Same muszą zorganizować potrzebne materiały (w przypadku kursów materiały zapewniają najczęściej szkoły językowe lub wskazują, jakie dokładnie podręczniki należy kupić). Na dodatek niezbędne jest wyznaczenie konkretnego terminu, w którym będziemy siadać do nauki. W przeciwnym wypadku początkowy zapał szybko się wyczerpie i porzucimy zdobywanie nowej umiejętności. Dobra organizacja oznacza także zadbanie o pozostałe punkty — aby dopiąć wszystko na ostatni guzik.

2. Motywacja i cel

Dlaczego zapisałeś się (lub zapisałaś) na kurs angielskiego? Co sprawia, że korepetycje z angielskiego lub samodzielna nauka są dla Ciebie ważne? Każdy ma inną motywację lub cel, który chce osiągnąć. Może to być chęć podniesienia kwalifikacji zawodowych, zmiana branży lub zdobycie pracy marzeń (tłumacz, przewodnik wycieczek, stanowisko w międzynarodowej korporacji). Zdarza się, że celem są dalekie podróże bez bariery językowej lub chęć zamieszkania za granicą (okresowo lub na stałe). Innym razem korepetycje z angielskiego mają umożliwić zdanie matury na wysokim poziomie lub przygotowują do studiów. Jeśli wiesz, że możesz spotkać się z brakiem motywacji, wypisz sobie cele, które chcesz osiągnąć i sytuacje, które będą możliwe dzięki znajomości języka. Wracaj do tych notatek za każdym razem, gdy poczujesz spadek chęci do nauki. Możesz nawet powiesić je nad biurkiem, by patrzeć na nie każdego dnia!

3. Regularność

Szkoły językowe zazwyczaj organizują spotkania raz lub kilka razy w tygodniu, zachowując regularność, a uczniom pozostaje dostosować się do grafiku zajęć. To dobry sposób — w nauce regularność jest jedną z najważniejszych rzeczy. Dzięki temu możemy osiągać sukces metodą małych kroczków, sukcesywnie przyswajając kolejne dawki materiału, nie robimy sobie zaległości i nie wypadamy z rytmu. Samodzielna nauka wymusza na nas narzucenie sobie określonego rytmu. Warto zadbać, by w przypływie entuzjazmu nie zawiesić poprzeczki zbyt wysoko — zdecydujmy się na realne terminy, choćbyśmy byli w stanie przeznaczyć na naukę zaledwie godzinę tygodniowo. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w wolnej chwili zasiąść do nauki i przerobić dodatkowy materiał, ale wybrany dzień (lub dni) o określonej porze dobrze jest przeznaczyć na naukę — bezwzględnie. To ułatwia realizację planu i ułatwia koncentrację na zadaniu.

4. Świętowanie sukcesów

Warto zadbać o swoje potrzeby i dobre samopoczucie, świętując sukcesy! Jeśli uczęszczasz do szkoły języka angielskiego w Katowicach (lub gdziekolwiek indziej) i czujesz, że dobrze spisałeś się na zajęciach, warto zrobić dla siebie miłą rzecz, wybierając się do ulubionej kawiarni, na lody czy włączając ulubiony serial. To bardzo ważne zwłaszcza podczas samodzielnej nauki. Taki mały rytuał pozwala uświadomić sobie, że świetnie sobie poradziliśmy i każdego dnia zbliżamy się do celu. System nagród pozwala także utrzymać wysoki poziom motywacji, niezbędny do dalszej nauki. Jeśli uczysz się języka obcego przy pomocy podręczników, możesz zaplanować nagrody po każdym dziale, dzięki czemu będziesz chciał dotrzeć do końca danego zagadnienia jak najszybciej! Choć wiele osób podczas nauki skupia się tylko na ciężkiej pracy, nasze dobre samopoczucie jest przecież niezbędne do osiągania sukcesów.

5. Pomoc kogoś bardziej doświadczonego

Jeśli nie jesteś pewien, czy podołasz samodzielnej nauce, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Moose to szkoła języka angielskiego w Katowicach, ale uczymy też innych języków w różnych miastach – od kilkunastu lat szkolimy klientów prywatnych oraz pracowników firm i instytucji. Nasi uczniowie mogą liczyć na zajęcia grupowe lub indywidualne (także w formie online). Obecność doświadczonego lektora ułatwia systematyczną naukę i może być ogromnym ułatwieniem!