Frederique Constant

Jak nauczyć dziecko zegarka? Poradnik krok po kroku

Choć dla nas odczytywanie tarczy zegarka jest tak oczywiste, że nie przykładamy do niego dużej wagi, dla naszych dzieci ta umiejętność stanowi nowość. Jak nauczyć malucha odczytywania godziny na zegarku? Sprawdź nasze porady!

Choć dla nas odczytywanie tarczy zegarka jest tak oczywiste, że nie przykładamy do niego dużej wagi, dla naszych dzieci ta umiejętność stanowi nowość. Jak nauczyć malucha odczytywania godziny na zegarku? Sprawdź nasze porady!

Nauka zegarka może być łatwa i przyjemna i tylko od nas zależy, czy będzie to miło spędzony – nomen omen – czas. Jeśli stworzymy atmosferę zabawy i rozbudzimy w dziecku ciekawość, nauka będzie fantastyczną, wspólną przygodą. Aby zacząć, musimy mieć model zegarka do ćwiczeń. Najlepszym pomysłem jest wykonanie go razem z dzieckiem – narysujmy lub wydrukujmy tarczę zegarka, wytnijmy ją i przyklejmy na tekturę, a następnie, za pomocą korka i pinezki, umieśćmy w centrum dwie wskazówki. Jedna powinna być krótka i gruba, druga – długa i cienka. Ważne, żeby wyraźnie się od siebie różniły. To pomoże dziecku na początkowym etapie nauki.

Jak nauczyć dziecko zegarka krok po kroku

Wyposażeni w tekturowy model zegarka z ruchomymi wskazówkami możemy przystąpić do nauki.

  1. Pokazujemy dziecku cyfry na tarczy – niech nauczy się wskazywać cyfry “na wyrywki”. W ten sposób zapamięta ich rozmieszczenie i pozna wygląd tarczy zegarka.
  2. Wskazujemy długą i krótką wskazówkę, prosimy o pokazanie, czym się różnią i tłumaczymy, do czego służą (wyjaśniamy, że krótka wskazówka informuje nas o godzinach, długa – o minutach).
  3. Uczymy pełnych godzin. Wyjaśniamy, że o pełnej godzinie informuje nas długa wskazówka na liczbie 12 i krótka na dowolnej innej. Na początku mówimy tylko o godzinach widniejących na tarczy zegara, bez godzin popołudniowych (tzn. godzina druga – zamiast czternasta, czwarta – zamiast szesnasta itd.). Wykonujemy ćwiczenia, pokazując, że długa wskazówka jest “przyklejona” do dwunastki i zmienia się położenie krótkiej wskazówki, która informuje o godzinie.
  4. Informujemy, że odległości między cyframi oznaczają pięć minut i przypominamy wielokrotności cyfry 5 (5, 10, 15, 20…). Przesuwamy wskazówkę z pełnej godziny na “pięć po” i tłumaczymy, że długa wskazówka oznacza
  5. Wprowadzamy pojęcia typu “za pięć, za dziesięć” (np. pierwsza) dopiero wtedy, gdy dziecko opanuje punkt 4.
  6. Uczymy określania tzw. godzin popołudniowych – “druga po południu” to czternasta itd. Podpowiadamy, że do godziny wskazywanej przez zegarek należy dodać liczbę 12, by otrzymać nazwę godziny popołudniowej.
  7. Ćwiczymy codziennie, w różnych zwyczajnych sytuacjach – prosimy dziecko o wskazanie godziny, o której je obiad lub wychodzi do szkoły, zaczynając od prostych przykładów i stopniowo przechodząc do trudniejszych.

Nauka odczytywania godzin na zegarku może być znakomitym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Ta praktyczna umiejętność w przyszłości będzie wykorzystywana przez dziecko na co dzień – a kto wie, może nawet da początek pasji na całe życie? Gdy dziewczynka lub chłopiec podrośnie i zacznie rozglądać się za eleganckim czasomierzem, może uśmiechnie się na widok tarczy luksusowego zegarka, np. Frederique Constant, przypominając sobie chwile spędzone na wspólnych ćwiczeniach? Warto się o to postarać!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *