RG Narzędzia

Narzędzia i przyrządy pomiarowe – charakterystyka

Różnego rodzaju prace budowlane, remontowe i wykończeniowe muszą być wykonywane z zachowanie bardzo wysokiej precyzji. Tylko wtedy możliwe jest zagwarantowanie prawidłowego działania budynku i zapobieganie ewentualnym awariom. Ludzkie zmysły są zbyt niedoskonałe, żebyśmy byli w stanie pracować tak precyzyjnie, jak wymaga od nas sztuka budowlana, dlatego do swojej dyspozycji mamy liczne narzędzia i przyrządy pomiarowe. Oto kilka z nich.

Miary i miarki

To bez wątpienia podstawowy element wyposażenia każdego fachowca na placu budowy – bardzo często przydają się również w codziennych zastosowaniach. Podstawowa miara to długi, zazwyczaj metrowy (stąd potoczna nazwa „metr”) taśma, na której nakreślona została podziałka długości w centymetrach bądź calach. Wygodniejsze i wydajniejsze są miary zwijane, połączone z rolką. Zazwyczaj mają one kilka metrów długości, wyposażone są w przycisk automatyczne zwijania. Wykonanie z wytrzymałej blachy mogą być używane w bardzo trudnych warunkach bez ryzyka zniszczenia.

Suwmiarka

Ten specjalistyczny przyrząd pomiarowy pozwala z bardzo dużą precyzją określić długość lub średnicę obiektu bądź otworu z dokładnością do nawet niewielkich części milimetra.

– „Suwmiarki starego typu wymagały znajomości metodyki pomiaru – mówi przedstawiciel firmy RG NarzędziaW dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszą się suwmiarki elektroniczne, wyposażone w wyświetlacz podający wynik pomiaru”.

Poziomica

Zachowanie poziomu i pionu powierzchni jest niezwykle istotną sprawą – w końcu trudno wyobrazić sobie mieszkanie w domu o nachylonych ścianach i podłogach. Dlatego tak istotnym przyrządem pomiarowym jest poziomica. Zasada działania poziomicy jest banalnie prosta, wykorzystuje ona dobrze znane zjawisko przyciągania grawitacyjnego. W poziomicy znajdują się ustawione pod odpowiednim kątem libelle, czyli krótkie szklane rurki. Libelle wypełnione są wodą do tego stopnia, żeby utworzył się w nich bąbelek powietrze. Nachylenie poziomicy w danych kierunku wywołuje ruch bąbelka – jeśli po przyłożeniu do danej powierzchni libella jest ustawiona prostopadle do kierunku oddziaływania grawitacyjnego, bąbelek powinien znajdować się dokładnie na jej środku.

Szczelinomierze

Jak sama nazwa wskazuje, używane są do pomiaru wielkości lub głębokości szczelin lub luzów między dwiema powierzchniami. Konstrukcja szczelinomierza jest banalnie prosta. Składa się on z kilku metalowych blaszek różnej grubości, umieszczonych zazwyczaj we wspólnej obudowie, jak scyzoryk. Pomiaru dokonuje się poprzez wsunięcie płytki w wybraną szczeliną – jeśli po wsunięciu płytka nie pozostawia żadnych luzów, rozmiar szczeliny odpowiada oznaczeniu na płytce.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *