narzedzia-dla-majsterkowicza

Narzędzia dla majsterkowicza – co warto mieć zawsze pod ręką?

Odkręcona śruba lub poluzowany gwóźdź? Te oraz inne drobne naprawy wykonasz samodzielnie przy użyciu kluczy, śrubokrętów, szczypiec czy młotka i miary. Podpowiadamy z jakie narzędzia powinny znaleźć się w warsztacie każdego majsterkowicza, aby praca była wygodna i szybka.

Klucze i wkrętaki – przykręć każdą śrubę i wkręt

Dokręcanie i odkręcanie śrub czy nakrętek wymaga dopasowania do nich klucza. W skrzynce z narzędziami nie może zabraknąć zestawu kluczy płaskich do najprostszych czynności lub uniwersalnego klucza nastawnego z praktyczną regulacją rozwarcia szczęk. Reperowanie i montaż rowerów, mebli czy urządzeń może wymagać również kluczy imbusowych o sześciokątnym przekroju. Mechanicy docenią zwłaszcza klucze grzechotkowe z zestawem nasadek, klucz do rur okaże się niezastąpioną pomocą we wszelkich pracach hydraulicznych. Wkręty i okrągłe śruby przykręcisz przy użyciu wkrętaka (śrubokrętu) z płaskim lub krzyżowym zakończeniem.

Szczypce, kombinerki i imadła do łatwego unieruchamiania elementów

Szczypce i kombinerki pozwolą Ci w pewny sposób przytrzymać różne przedmioty. Doskonale nadają się również do zaciskania i zgniatania metalowych elementów. Narzędzia te mogą być też wyposażone z ząbkowane szczęki zapobiegające ześlizgiwaniu się materiałów oraz obcinak do kabli. Rodzajem szczypiec jest ściągacz do izolacji ułatwiający wszelkie prace elektryczne i elektroniczne oraz szczypce nastawne z regulacją wielkości szczęk. Zadania takie jak wyciąganie gwoździ ułatwiają rozmaite szczypce czołowe, np. obcęgi. Szlifowanie czy rozwiercanie przedmiotów z metalu czy tworzyw sztucznych najlepiej przeprowadzić unieruchamiając je za pomocą imadła warsztatowego.

Młotek – jedno narzędzie do wielu zastosowań

Istnieje wiele rodzajów młotków o rozmaitym przeznaczeniu. Najbardziej uniwersalny pozostaje młotek ślusarski z drewnianą rękojeścią i stalowym obuchem. Bez przeszkód wbijesz nim gwoździe, kliny i kołki oraz dokonasz prostej obróbki blachy. Znacznie większą precyzję kształtowania metali oferują specjalnie wyprofilowane młotki blacharskie lub młotki gumowe z miękkiego tworzywa, które zabezpiecza obrabiane materiały przed przypadkowym uszkodzeniem. Pracę z drewnem ułatwiają ergonomiczne młotki ciesielskie, a do rozłupywania rozłupywania kamienia, betonu czy kostki brukowej warto wykorzystać ciężki młotek kamieniarski. Na budowach często spotkać można również młotki murarskie, nadające się do zbijania tynku.

Miary i narzędzia specjalne

Precyzyjne określanie odległości ułatwią Ci różnorodne miary budowlane, w tym miary zwijane i miary drewniane. Z łatwością mieszczą się w skrzynce z narzędziami, ułatwiając mierzenie nawet kilkumetrowych powierzchni. Pomiary małych elementów o nieregularnych kształtach przeprowadzisz przy użyciu suwmiarki. W domowych warunkach coraz częściej sprawdzają się również elektryczne zszywacze. Te pierwsze ułatwiają reperowanie mebli czy zabezpieczanie kartonów. Mogą posiadać również funkcję gwoździarki do szybkiego montażu elementów za pomocą gwoździ.

One comment

  1. Generalnie majsterkowiczowi przydać się może wiele przedmiotów, które kupić można w sklepach takich jak Magazynuj.pl – sam kupowałem tam niedawno noża i ostrza techniczne oraz różnego rodzaju pojemniki magazynowe. 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *