napędy do bram

Napędy do bram garażowych

W polskich domach jednorodzinnych coraz częściej można zauważyć zainteresowanie zautomatyzowanymi bramami. Wynika to przede wszystkim z tego, że brama automatycznie sterowana jest wygodna oraz bezpieczna. Napęd w takiej bramie przystosowany musi być do wykonania około 20 cykli otwierania i zamykania dziennie, w związku z czym należy go wybrać bardzo dokładnie.

Napęd kupowany razem z bramą

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup napędu razem z bramą garażową, co jest oczywistością w nowym budownictwie. Wówczas bowiem cały zestaw okaże się kompatybilny i nie będzie problemów podczas montażu. Głównym elementem takiej bramy jest siłownik i jeśli chodzi o napędy do bram to trzeba go dobrać nad wyraz dokładnie. To on bowiem odpowiada za wprowadzenie ramienia bramy w ruch. Ramię to zamocowane jest do skrzydła i można je ciągnąć lub popychać. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj bramy posiadamy. Ramię porusza się po specjalnej szynie jezdnej, a połączone jest z wózkiem napędzanym łańcuchem bądź kołem zębatym. Za pracę siłownika odpowiada centrala, której załączenie lub wyłączenie ustawione jest na specjalnym module. Na module takim może również być umieszczona klawiatura, służąca do zaprogramowania poszczególnych funkcji napędu. Moduł posiada także wbudowaną lampkę, która zapala się po uruchomieniu bramy. Istnieją też zestawy, w których moduł jest oddzielony od siłownika, ponieważ zamieszczony pozostaje na przykład na bocznej ścianie garażu. Do modułów nowoczesnych wbudowane mogą być też odbiorniki radiowe. Tak też działa wiele bram, otwieranych głównie za pomocą pilota. W przypadku braku siłownika lub wtedy, gdy niespodziewanie zabraknie prądu, należy wiedzieć, że ramię lub wózek jezdny wyposażone są w linkę, umożliwiającą awaryjne odblokowanie napędu.

Parametry, które należy sprawdzić

Jeżeli decydujemy się na zautomatyzowaną bramę, to są pewne elementy, które bezwzględnie musimy sprawdzić jeszcze zanim dokonamy zakupu. Siła ciągnięcia i siła pchania to najważniejsze elementy, jakimi powinniśmy się kierować. Do bram o przeciętnej wielkości dobiera się najczęściej siłowniki o sile ciągu 300 do 700 N. Natomiast, do wielkich bram garażowych stosuje się siłowniki posiadające moc od 1000 do 1200 N. Dobrej jakości napędy do bram wyróżniają się tym, że posiadają wbudowaną regulację siły, po to, aby nie ustawiać ich na najwyższym poziomie. Ważna jest także szybkość przesuwania bramy. Standardowy napęd ma szybkość około 15 cm/s, natomiast najszybsze mogą mieć prędkość nawet do 25 cm/s. Jeżeli komuś zależy na cichej pracy napędu to powinien pamiętać także o tym, by dobrać napęd usadowiony na pasku zębatym. Dla prawidłowego montażu ważne jest to, aby wszystkie elementy zostały właściwie zamocowane, w związku z tym dobrze będzie również zainteresować się całkowitą długością napędu wraz z szyną, a także tym, jaka jest wymagana wolna przestrzeń pod szyną. Dodatkowo, jeśli chcemy by napęd był bardzo nowoczesny i wygodny to możemy zastanowić się nad doborem wielu innych opcji. Zabezpieczenia przeciążeniowe, czy fotokomórki to tylko wybrane spośród innowacyjnych elementów.

Zasilanie napędu wraz z jego sterowaniem

Kiedy już dobierzemy wszystkie elementy to musimy pamiętać o tym, by dowiedzieć się wszystkich szczegółów na temat zasilania napędem. Standardowo, wszystkie napędy do bram zasilane są domową instalacją elektryczną o napięciu 230 V. Zasilanie to pozwala na nieograniczone wykorzystywanie automatyki. W razie potrzeby można natomiast skorzystać z zasilania przy pomocy akumulatora awaryjnego. Najczęściej, napędy obsługuje się przy pomocy pilota. Przy każdym jego użyciu sygnał radiowy jest na nowo kodowany, co oznacza, że nie ma możliwości nagrania i skopiowania sygnału. To zaś stanowi o bezpieczeństwie bram zautomatyzowanych. Warto pamiętać, że kiedy równocześnie instaluje się napęd do bramy garażowej i wjazdowej to dobrze byłoby otwierać je tym samym pilotem. Dlatego, dobrze będzie wyposażyć się w napędy od tego samego producenta. Bramę warto też wyposażyć w moduły do otwierania przy pomocy sygnału GSM, czy też poprzez Internet. Wówczas można będzie sterować nią znajdując się daleko od domu.

Montowanie napędu w bramach już istniejących

Chociaż napędy do bram zazwyczaj montuje się w bramach nowoczesnych to jednym z rozwiązań aktualnie stosowanych jest także montowanie napędu w bramach starszych, już istniejących przy konkretnym domu jednorodzinnym. W takiej sytuacji należy zadanie to powierzyć doświadczonym monterom oraz jeszcze rozważniej dobrać napęd do bramy. Można będzie dzięki temu czuć się komfortowo, wiedząc, że wszystkie podzespoły świetnie ze sobą współgrają.

Jedno jest pewne: kiedy zdecydujemy się na zamontowanie bramy automatycznej będziemy mogli na co dzień wygodnie przemieszczać się, a także nie obawiać o bezpieczeństwo własnej posesji. Dlatego, warto inwestować w to nowoczesne rozwiązanie. Dzięki niemu codzienne użytkowanie samochodu okaże się wyłącznie przyjemnością. Rozwiązanie to doceniane jest przez coraz większą liczbę Polaków.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *