prawo jazdy

Co nam grozi za jazdę bez prawa jazdy?

To, jaka kara nam grozi za prowadzenie pojazdu bez uprawnień w 2017 r. zależy od tego w jakich okolicznościach zdarzyło nam się to prawo złamać. Kary są rozróżnione w zależności od tego czy nigdy nie posiadaliśmy prawa jazdy, nasze prawo jazdy zostało zawieszone lub zostało wcześniej cofnięte. Prowadzenie pojazdu przez osobę, która nigdy nie posiadała uprawnień do kierowania stanowi naruszenie określone w art. 94§1 Kodeksu wykroczeń. Na jego podstawie ukarani możemy zostać grzywną nawet do 5 tys. zł. Co więcej, sąd dodatkowo może orzec zakaz prowadzenia pojazdów. To jednak nie koniec problemów.

Gdy kierowcy zawieszono prawo jazdy, a mimo to prowadził

Osoby, które zostały przyłapane na prowadzeniu pojazdu mimo zawieszenia prawa jazdy muszą się liczyć z tym, że okres zawieszenia prawa jazdy zostanie im wydłużony o kolejne 6 miesięcy. Jeżeli taka osoba wciąż będzie prowadzić samochód po otrzymaniu dodatkowej kary, może zostać ukarana całkowitym cofnięciem uprawnień do prowadzenia samochodów.

– W przypadku zatrzymania kierowcy bez uprawnień musi się również liczyć z usunięciem pojazdu z drogi na koszt właściciela, chyba, że w pojeździe znajduje się osoba posiadająca uprawnienia, której można przekazać pojazd – wyjaśnia mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.

Znacznie surowsze konsekwencje prawne poniesie osoba, w stosunku do której została wydana decyzja właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Czyn ten stanowi bowiem przestępstwo określone w art. 180a Kodeksu karnego, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 2.

Podobna kara czeka kierowcy, który popełnił wcześniej wykroczenie i przestępstwo, za które orzeczony został zakaz prowadzenia pojazdów, a do tego zakazu się nie zastosował. Odpowiadać będzie wtedy za naruszenie art. 244 Kodeksu karnego, co zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Co grozi za jazdę bez uprawnień na dany pojazd?

Kierowca, który posiada uprawnienia na pojazd innej kategorii, niż wymagane są do prowadzenia pojazdu, za kierownicą którego został zatrzymany przez policję, grozi mu jedynie kara grzywny. Wynosi ona 300 zł.

Spowodowanie wypadku bez prawa jazdy a ubezpieczenie OC

Kierowcy, którzy  „odważnie” decydują się na prowadzenie auta bez prawa jazdy, skupiają się przede wszystkim na tym, aby nie wpaść ponownie w łapy drogówki. Jednak nawet jeśli będziesz najostrożniej jechał, może przytrafić Ci się błąd – wystarczy, że samochód przed Tobą gwałtownie zahamuje, a Ty zorientujesz się o ułamek sekundy za późno. Bum w tylny zderzak i tak oto zostajesz sprawcą kolizji. Jeśli ktoś w samochodzie, który uszkodziłeś, doznał obrażeń, nic Cię nie uchroni przed ponownym kontaktem z policją.

Twoja polisa OC zadziała tak jak powinna – poszkodowani dostaną odszkodowanie z Twojego ubezpieczenia. Na tym koniec dobrych wiadomości, bo później to Ty będziesz musiał oddać ubezpieczycielowi pieniądze – a przy szkodach osobowych mogą to być naprawdę duże sumy. Na własnej skórze poczujesz, jak działa regres ubezpieczeniowy, czyli prawo do domagania się zwrotu odszkodowania od sprawcy wypadku.

Redaktor:
Tomasz Czech
Ośrodek Szkolenia Kierowców „Expert”
42-600 Tarnowskie Góry
Ul. Styczyńskiego 12
https://www.szkolaexpert.pl/