pojemnik na mocz

Kiedy należy wykonać badanie moczu?

Analiza ogólna moczu jest obok badania krwi jednym z podstawowych badań, które dostarczają informacji o ogólnym stanie zdrowia. Może też pomóc w wykryciu różnych chorób i dolegliwości. Jak przygotować się do badania?

Badanie moczu należy wykonać przynajmniej raz w roku. Jest to bardzo dobre źródło wiedzy o ogólnym stanie zdrowia pacjenta. Pozwala również wykryć obecność substancji niepożądanych takich jak: pasożyty, grzyby, białko, cukier, mocznik czy osad. Te mogą być zwiastunem poważnych chorób, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Aby jednak wynik był poprawny należy odpowiednio przygotować się do badania moczu. Konieczne jest, aby wcześniej kupić w aptece jednorazowy pojemnik na mocz. Jego koszt to około 1 złoty. Dzień przed oddaniem moczu należy unikać wzmożonej aktywności fizycznej oraz spożywania alkoholu. Te czynniki mogą przyczynić się do obecności białka oraz wyższego stężenia moczniku.

Przed przygotowaniem próbki moczu należy zadbać o odpowiednią higienę okolic intymnych. Należy również unikać dotykania wewnętrznej części wieczka i pojemnika, ponieważ ewentualne zabrudzenia i bakterie mają wpływ na ostateczny wynik. Pojemnik na mocz należy wypełnić środkowym strumieniem uryny, tak, aby zajmował on połowę jego zawartości. Najlepiej, jeśli badaniu poddawany jest mocz poranny to znaczy pierwszy oddany tuż po nocy. Pojemnik na mocz powinien być szczelnie zamknięty, tak, aby nie dostały się do niego żadne substancje z zewnątrz. Gotową próbkę należy oddać do laboratorium, gdzie nastąpi jego analiza. Wynik badania może zinterpretować tylko lekarz. Podczas analizy uwzględnia się takie parametry jak: ciężar, barwa, zapach, Ph oraz obecność substancji niepożądanych.