powstawaniu próchnicy

Najważniejsze zasady profilaktyki stomatologicznej

Najczęstszą przyczyną problemów z zębami jest próchnica. Choroba ta, jak pokazują badania, dotyka niemal 90% dorosłych pacjentów na świecie. Wywołuje ona dotkliwy ból, a zaniedbana bądź nieleczona właściwie może doprowadzić do utraty zęba. Dlatego tak ważne jest, aby stosować się do podstawowych zasad profilaktyki stomatologicznej. Jakie to są zasady? Przeczytaj i sprawdź!

Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy?

W każdym działaniu profilaktycznym kluczowe jest jego regularne przeprowadzanie. Stosowanie zasad od czasu do czasu lub w sposób wybiórczy z pewnością nie przyniesie oczekiwanych efektów, a my w gabinecie stomatologicznym będziemy musieli zmierzyć się z próchnicą.

Do podstawowych zasad profilaktyki stomatologicznej należy odpowiednia higiena jamy ustnej – zarówno ta, przeprowadzana w warunkach domowych, jak i ta odbywająca się w trakcie zabiegów higienizacji pod czujnym okiem dentysty. Ważne jest również to, aby odbywać regularne wizyty kontrolne, czyli tzw. przeglądy. Niekiedy zdarza się bowiem, że odbywamy regularne wizyty w warsztacie z naszym autem, o swoim uzębieniu zapominając.

Codzienna higiena jamy ustnej

W warunkach domowych i we własnym zakresie przede wszystkim powinniśmy:

  • szczotkować zęby przynajmniej dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem, a jeśli to możliwe to po każdym posiłku,
  • czyścić przy pomocy nici dentystycznej przestrzenie między zębami – z taką samą częstotliwością, jak w przypadku mycia zębów,
  • odpowiednio się odżywiać – tzn. jeść zbilansowane posiłki oraz ograniczać spożywanie cukrów do minimum,
  • pić wodę mineralną zamiast soków i napojów słodzonych.

Zabiegi higienizacji

Do zabiegów higienizacji, przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym, zaliczamy m.in. usuwanie osadów nazębnych, czyli piaskowanie oraz usuwanie kamienia nazębnego, nazywane inaczej skalingiem. Na czym polegają oba te zabiegi?

O odpowiedź poprosiliśmy eksperta, naszego rozmówcę z Kliniki Stomatologicznej Unimedex w Szczecinie: „Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, stanowi bardzo prosty i praktycznie bezbolesny zabieg. Wykonujemy go w trakcie jednej wizyty. Do jego przeprowadzenia zaś wykorzystujemy takie urządzenia jak m.in. skaler ultradźwiękowy, fale dźwiękowe czy laser. Skaling należy powtarzać przynajmniej raz do roku, gdyż nowy osad nieustannie się odkłada na naszych zębach i twardnieje. Piaskowanie z kolei to zabieg, podczas którego zęby oczyszczane są piaskiem dentystycznym, rozpylonym pod dużym ciśnieniem. Piasek trafia wówczas do miejsc, które nie są osiągalne dla nas podczas codziennej pielęgnacji. Po zabiegu piasek jest usuwany z uzębienia przy pomocy specjalnego ssaka. Dzięki piaskowaniu nasze zęby stają się bielsze oraz mniej wrażliwe”.

Stosując się do wyżej wymienionych zasad możemy mieć pewność, że nasze zęby na dłużej pozostaną zdrowe i piękne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *