implanty zębowe

Najpopularniejsze rodzaje implantów stomatologicznych

Implanty są coraz częściej zakładane przez lekarzy swoim pacjentom. To sposób na to, aby odzyskać piękny, biały uśmiech. W dzisiejszych czasach ma on natomiast naprawdę spore znaczenie. Co to są implanty zębowe? Jakie wyróżniamy rodzaje tych akcesoriów?

Na początek warto zaznaczyć, że ludzie przede wszystkim decydują się na implanty zębowe, aby uzupełnić powstałe luki w swoim uzębieniu. Przyczyny mogą być różne. Chodzi tutaj między innymi o wypadki, brak odpowiedniej higieny, choroby w obrębie jamy ustnej, a także po prostu wiek… Co to są implanty stomatologiczne? To zazwyczaj sztuczny korzeń zęba. Ma na celu zastąpienie usuniętego albo utraconego wcześniej korzenia naturalnego. Warto podkreślić, że elementy z tej konkretnej kategorii powinny być wytrzymałe i bardzo solidne. Muszą być również perfekcyjnie dopasowane do danego pacjenta, aby nie powodowały żadnych skutków ubocznych. Duża tutaj rola fachowca, który będzie dobierał implanty zębowe. Należy zwracać uwagę na wykonanie, gabaryty, jak również kolorystykę. Po to, by możliwie jak najbardziej zminimalizować ryzyko dostrzeżenia powstałego ubytku. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że implanty stomatologiczne mogą zastępować nie tylko pojedynczo zęby, leży również całe łuki zębowe.

Jakie wyróżniamy rodzaje elementów tego typu? Już od dość dawna znane są implanty tytanowe. Ciekawostka jest taka, że akcesoria z tej kategorii po raz pierwszy zostały zastosowane ponad 50 lat temu w Szwecji. Czym charakteryzują się te elementy? Takie właśnie implanty zębowe są bardzo trwałe. Mogą być bez problemu stosowane u większości pacjentów. Nie powinny powodować żadnych nikomu niepotrzebnych skutków ubocznych. Pewnym minusem jest na pewno to, że implanty tytanowe są stosunkowo drogie. Alternatywnie można zdecydować się na implanty stomatologiczne cyrkonowe. W literaturze definiowane są one również jako ceramiczne. Mamy tutaj do czynienia między innymi z teksturą oraz kolorem, które bardzo przypominają naturalne tkankę zębów. Na skutek tego trudno jest zauważyć jakiekolwiek różnice. Trzeba podkreślić, że implanty cyrkonowe charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na działanie rozmaitych czynników zewnętrznych.