snowboard

Gdzie najlepiej wyjechać za granicę na snowboard?

Polskie stoki nie mają już przed tobą tajemnic i chcesz spróbować czegoś nowego? Chciałbyś połączyć białe szaleństwo ze zwiedzaniem obcych krajów, poznawaniem innych kultur, próbowaniem nowych smaków? W Europie znajdziesz mnóstwo doskonałych ośrodków narciarskich i snowboardowych, które możesz odwiedzać nie tylko w sezonie zimowym. Podpowiadamy, dokąd warto pojechać na snowboard.

Najpopularniejszy kierunek – francuskie Alpy

„Francuska część Alp to ulubiony kierunek wypraw polskich narciarzy i snowboardzistów. W tym regionie działa wiele ośrodków sportowych, które przyciągają zresztą nie tylko naszych rodaków. Właśnie we Francji znajdziemy stoki przystosowane do potrzeb amatorów jazdy typowo rekreacyjnej, jak i miłośników ekstremalnej jazdy” – opowiada ekspert ze Szkoły Sportów Extremalnych EH School.

5 miasteczek ze świetną infrastrukturą turystyczną, nowoczesna sieć wyciągów i 300 km tras zjazdowych – tak w skrócie można opisać L’Espace Killy. Wielbiciele białego szaleństwa z pewnością nie będą rozczarowani pobytem w tych okolicach, jednak nawet osoby mniej zainteresowane sportem będą zachwycone. Dostępne przez cały rok lodowce Pissaillas i Grande Motte oraz zapierające dech w piersiach krajobrazy Narodowego Parku Vanoise zdecydowanie warto zobaczyć.

Włochy zimą? Oczywiście!

Chociaż laikom może wydawać się, że do Włoch jeździ się tylko po kąpiele słoneczne na gorącej Sycylii, narciarze i snowboardziści wiedzą, że na Północy kraju również oni mogą znaleźć swój raj.

Jednym z najbardziej luksusowych włoskich kurortów narciarskich we Włoszech jest Cortina d’Ampezzo, położona w centrum Dolomitów. W roku 1956 odbyły się tutaj zimowe Igrzyska Olimpijskie, natomiast dziś do dyspozycji turystów jest 140 km świetnych tras zjazdowych i liczne wyciągi. Ponieważ najczęściej panuje to słoneczna pogoda, większość stoków jest sztucznie naśnieżana. Nie wpływa to jednak negatywnie na komfort jazdy. Szalona prędkość, świetna widoczności i ciepło na twarzy – czy można chcieć więcej?

Skitour de Forti, położone w Skirama Dolomiti, również korzysta ze sztucznego naśnieżania. W regionie znajdziemy 117 km tras (wiele z nich jest oświetlone nocą), obsługiwanych przez 30 wyciągów. Działają tu również 2 nowoczesne snowparki, a początkujący snowboardziści mogą korzystać z profesjonalnych szkoleń.

Dokąd jeszcze na snowboard?

Jeżeli nie interesują cię najbardziej znane kurorty, a szukasz raczej mniej popularnych tras, zastanów się nad wyjazdem snowboardowym do Gruzji. Wybierając się na snowboard w Kaukaz możesz spodziewać się ni tylko mniej zatłoczonych stoków, ale też niższych cen.

Świetne warunki dla miłośników deski znajdziesz w kurorcie Gudauri, położonym nieco ponad 100 km od Tibilisi. Strome stoki świetnie nadają się do freeride’u, a szalone wysokości sprawiają, że właśnie tu znajdziesz najlepsze warunki do heliskiingu. Najdłuższy stok w Gudauri liczy sobie 7 km, a suma tras wynosi 60 km. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów jest 7 wyciągów, ponadto znajduje się tu nowoczesny snowpark.