skuter

Czy motocykl można zarejestrować na firmę?

Przedsiębiorcy bardzo często decydują się na zakup służbowego auta. Jest to wygodne rozwiązanie pozwalające bez większych problemów na poruszanie się w mieście i spotkania z klientami. Zdarzają się jednak i tacy, którzy wybierają inny środek transportu – motocykl.

Duże plusy

Posiadanie firmowego motocykla wiąże się ze sporymi oszczędnościami. Motor jest tańszy w eksploatacji, spala mniej paliwa i pozwala szybciej poruszać się po zatłoczonych miastach. Oczywiście znajdą się opinie, że dojazd do klienta na motorze jest mało profesjonalny. Nic bardziej mylnego. Jest to normalny środek transportu, z którego mogą korzystać nawet duże firmy. Jeśli już zdecydujemy się na kupno motoru warto skorzystać z serwisu aukcje.efl.com.pl. Znajdziemy tam mnóstwo ofert opatrzonych zdjęciami i dokładnymi opisami maszyn.

Kwestie prawne

Według przepisów dotyczących VATu motocykl jest pojazdem samochodowym. Obowiązują go więc te same przepisy, co zwykłe auto osobowe. Decydując się na zakup dwóch kółek mamy dwie możliwości odliczenia podatku, uzależniony od sposobu wykorzystywania pojazdu.

– użytkowanie jedynie dla realizacji celów działalności – gdy motor będzie używany jedynie w firmie, do celów służbowych, możemy odliczyć 100% podatku. Uzupełniamy wtedy formularz VAT 26 i koniecznie musimy prowadzić, tak zwaną kilometrówkę,

– użytkowanie mieszane – dotyczy sytuacji, gdy motor będzie wykorzystywany do celów służbowych i pozasłużbowych. W takiej sytuacji odliczamy 50% VATu i nie musimy przejmować się innymi formalnościami.

Odzież ochronna

Kwestie podatku przy zakupie samego pojazdu są jasne. Problemy zaczynają się, gdy nabywamy kasku i odzież ochronną. Według prawa nie wiążą się one bowiem z uzyskiwaniem przychodów przez przedsiębiorcę.

Amortyzacja

Zakładając że motocykl w firmie będziemy używać ponad rok może być on nazwany środkiem trwałym. W przypadku, gdy nie kosztował on dużo radzi się zastosowanie jednokrotnej amortyzacji. Sytuacja zmienia się, gdy wartość pojazdu przekracza 3500 zł. Wtedy mamy do wyboru amortyzację indywidualną bądź liniową.

Warto wiedzieć także, że w firmie możemy korzystać z prywatnego motocykla. W takim przypadku konieczne będzie rozliczanie na podstawie kilometrówki.