wymiennik ciepła

Montaż wentylacji mechanicznej – co warto o nim wiedzieć?

Budowa nowego domu wiąże się z podjęciem wielu, często kluczowych decyzji dotyczących jakości życia w nim. W ostatnich latach bardzo popularne są rozwiązania ekologiczne, któremu przewodniczą slogany o niemarnowaniu niczego. Ich twórcy mają dużo racji, ponieważ nie ma sensu tracić czegoś, co już raz się uzyskało albo wytworzyło.

Jedną z takich rzeczy jest ciepło. Czy da się je w ogóle wykorzystywać wielokrotnie? Oczywiście, że tak. Służą do tego centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła. Nim przejdziemy do jej opisu, zastanówmy się nad tym, co jest niezbędne do ich istnienia. Bez dwóch zdań jest to wentylacja mechaniczna, a więc jaka?

Wentylacja: mechaniczna a grawitacyjna?

W starych domach odprowadzaniem zużytego powietrza nikt tak naprawdę się nie przejmował. Raz na jakiś czas wystarczyło wyczyścić kratki przy kominie i po problemie. I to właśnie jest wentylacja grawitacyjna, dość często określana jako naturalna. Po co więc nam rozwiązania mechaniczne? Po jakimś czasie, kiedy zaczęto interesować się szerzej inteligentnym budownictwem, okazało się, ze systemy takie są mało wydajne.

I właśnie dlatego zaczęto stosować układy z systemami wentylatorowymi, które wyciągały powietrze z pomieszczeń, aby ułatwić dostawanie się na jego miejsce świeżego. I to jest właśnie zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma podejściami. Rozwinięciem tego rozwiązania zostały właśnie centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła.

Odzysk ciepła

Wentylacja mechaniczna posiada wiele zalet, a jedną z nich jest możliwość współpracy z rekuperatorami. Są to specjalne urządzenia, które umożliwiają odzysk ciepła z pomieszczeń. W klasycznym rozwiązaniu na miejsce ciepłego powietrza do pomieszczenia dostaje się zimne. Trzeba je niestety ponownie ogrzać.

I właśnie po to, aby proces ten był tańszy, rozbudowano układy wentylacji mechanicznej o wymienniki ciepła, które pozwalają znacząco obniżyć koszty ogrzewania, szczególnie zimą, kiedy różnica temperatur jest naprawdę znacząca. Warto więc wiedzieć, że wentylacja mechaniczna może być wykorzystywana jako narzędzie do osiągnięcia celu, jakim są oszczędności. Taka więc inwestycja na pewno się zwróci.

Kanały wentylacyjne – co trzeba wiedzieć

W klasycznych układach wystarczą pojedyncze kanały, którymi powietrze będzie mogło wydostawać się z pomieszczeń. W takim przypadku nie różni się to znacząco od rozwiązań naturalnych. Jeśli jednak zdecydujemy się na wymiennik ciepła, nasze zapotrzebowanie na kanały wentylacyjne wzrośnie dwukrotnie. Przy pomocy jednych kanałów będziemy wyciągać zużyte powietrze, a innymi wtłaczać nowe – świeże. Zaleca się stworzenie dwóch, w pełni oddzielnych układów, które zapewnią przepływ powietrza.

Jaki wymiennik ciepła?

Wiemy już, że nasza instalacja wentylacyjna ma prowadzić powietrze do urządzenia, które będzie odzyskiwać ciepło. Warto więc choć odrobinę wiedzieć o ich rodzajach. Najprostsze z nich działają na linii powietrze-powietrze. Jest to całkiem wydajne rozwiązanie, w którym powietrze nie miesza się! W tego typu wymiennikach ciepła, stosuje się po prostu układy splecionych rurek bądź połączonych płyt, którymi wędruje powietrze.

Bardziej zaawansowane maszyny działają na zasadzie powietrze-pośrednik-powietrze. W ten sposób udaje się odzyskać dużo więcej energii, głównie poprzez zastosowanie specjalnych substancji, które bardzo łatwo odbierają ciepło. Takie rekuperatory są oczywiście droższe, ale czasami warto jest zainwestować więcej, aby uzyskać zadowalający efekt.

Reasumując, wentylacja mechaniczna może służyć do wielu celów. W najprostszych wariantach umożliwia po prostu wymianę mas powietrza. Jest ona również niezbędnym elementem układów, których zadaniem jest oszczędzanie naszych pieniędzy. Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła potrafią zmniejszać wielokrotnie koszty ogrzewania budynków zimą, dlatego naprawdę warto rozważyć ich implementacje.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *