Monety bulionowe

Monety bulionowe – czemu warto w nie zainwestować?

Monety bulionowe to stosunkowo nowe zjawisko na świecie. Powstały one w celach inwestycyjnych, a wokół nich wyrosło duże grono kolekcjonerów i biznesmenów, zajmujących się ich obrotem. Czym tak naprawdę są monety bulionowe? Od czego zacząć swoją przygodę z tego typu inwestowaniem? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Początki tej branży rozpoczynają się w dalekiej Afryce, a konkretnie w Republice Południowej Afryki. Tam właśnie w 1967 roku powstał pierwszy egzemplarz monety nazywanej Krugerrand, która zapoczątkowała modę na lokowanie pieniędzy w tego typu wartościowych przedmiotach. Sam Krugerrand od początku charakteryzował się specyficznym, lekko miedzianym kolorem. Do złota dodawano niewielką ilość miedzi, utwardzając jej strukturę. Było to niezbędne, ponieważ same monety w krótkim czasie stały się legalnym środkiem płatniczym obok standardowego randa na terenie RPA, a Krugery do 1980 roku stanowiły 90% wszystkich monet bulionowych na świecie.

Popularność monety bulionowej na całym świecie

Jednak po pewnym czasie temat podchwyciły inne kraje, zainspirowane sukcesem firmy z południowej Afryki. Stopniowo zaczęły pojawiać się unikalne, krajowe odmiany monet bulionowych. Różniły się wybitym wzorem, ilością złota lub innego cennego metalu zawartego w monecie, czasem kształtem i wielkością. Powstało kilka ikonicznych już propozycji, znanych na całym świecie, takich jak American Eagle czy Wiener Philharmoniker. Polska również w miarę swoich możliwości rozpoczęła działalność w tej branży. Zaraz po denominacji, przeprowadzonej w 1995 roku, wprowadziła na rynek swojego Orła Bielika, za pośrednictwem Mennicy Polskiej i na zamówienie Narodowego Banku Polskiego. Zawierała i w dalszym ciągu zawiera w sobie 1 uncję prawdziwego złota, choć są również dostępne wersje z mniejszą zawartością tego wartościowego kruszcu.

Monety bulionowe stały się chrapką dla inwestorów, chcących przechowywać swoje pieniądze w elegancki, ale też mogący przynieść im przyszły zysk, sposób. Są wygodniejsze niż standardowe sztaby złota, które odznaczają się swoją większą wagą i rozmiarami. Sam popyt na złoto od dłuższego czasu jest stabilny i pozwala na spokojne ulokowanie nawet większych kwot pieniężnych. Złoto nie ulega lokalnym wpływom kryzysów ekonomicznych czy politycznych w danym kraju. Nawet ten pojedynczy argument pozwala stwierdzić, że jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na ulokowanie przynajmniej części majątku.

Monety bulionowe i ich wartość kolekcjonerska

Jest też druga grupa osób, która zamiast patrzeć na potencjalne zyski, zwraca uwagę na wygląd i pochodzenie danej monety bulionowej. Kolekcjonerzy z całego świata, bo o nich mowa, potrafią wydać tysiące, aby zdobyć najbardziej oryginalną i już niedostępną w produkcji sztukę. Same monety często są wybijane w ograniczonym nakładzie, często nieprzekraczającym 10 000 egzemplarzy. Wielu pasjonatów posiada setki pozycji w swojej kolekcji, a Ci najwięksi często organizują specjalne ekspozycje muzealne.

Dlatego też często te starsze monety, szczególnie z bardziej nietypowych materiałów jak pallad czy platyna, potrafią osiągać astronomiczne kwoty. Czasem również odkrycie jednej monety wystarczy, aby dokonało się kolekcjonerskie wydarzenie dziesięcioleci. Tak właśnie było z Flowing Hair Liberty z 1794 roku. Jest to potwierdzony historycznie srebrny dolar należący do pierwszego obiegu waluty początkującej potęgi, czyli Stanów Zjednoczonych. Obecnie jest wart aż 10 milionów dolarów i można go zobaczyć w muzeach na całym świecie.

Faktem jest, że zdecydowanie warto zainteresować się tematem monet bulionowych. Nie dość, że gwarantują bezpieczeństwo inwestycji, to jeszcze mogą zostać dumą danego kolekcjonera, która zrobi wrażenie na osobach, podziwiających dany egzemplarz. Jedyną przeszkodą jest budżet, który może być nieosiągalny dla wielu Polaków. Na szczęście setki monet historycznych, również złotych, krąży po aukcjach internetowych. One również pozwalają na inwestycje z potencjalnym zwrotem i zyskiem w przyszłości. Dowodem na istnienie dynamicznego rynku monet bulionowych jest platforma Numimarket i wiele unikalnych egzemplarzy do licytowania. Jeśli zainteresowałeś się tym tematem, to odwiedź portal aukcyjny Numimarket i odnajdź swoją wymarzoną monetę https://numimarket.pl/kategoria/stare-monety-kolekcjonerskie_1/1

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *