Myjka Ultradźwiękowa

Moc dźwięku – to nie tylko muzyka – zastosowanie w kosmetologii.

Moc dźwięku jest wykorzystywana nie tylko w muzyce. Ultradźwięki posiadają szerokie zastosowanie w kosmetyce, medycynie, stomatologii, geografii i geologii oraz w przemyśle. Naukowcy wciąż pracują nad rozwojem zastosowania ultradźwięków.

Chcesz zobaczyć jak działają ultradźwięki?

Ich działanie możesz zobaczyć w życiu codziennym – w gabinetach kosmetycznych.

Poniżej link do filmiku ukazującego pracę myjki ultradźwiękowej stosowanej w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej:

https://www.youtube.com/watch?v=7gYOYH0g2mo

O co chodzi? Jak to możliwe, że tak się dzieje? Brud sam odchodzi?

Efekt jaki możemy zaobserwować na filmiku – odrywanie się zanieczyszczeń od przedmiotów znajdujących się w myjce – wytwarza się dzięki przeniesieniu przez wodę fal niewidocznych dla ludzkiego oka. Powstające zjawisko kawitacji oddziela cząsteczki brudu od powierzchni przedmiotu.

Kawitacja akustyczna – co to?

Wszystko wyjaśniam. Fale dźwiękowe, które wytwarza myjka przechodzą przez roztwór i wywołują ruch cząsteczek. Nie widać tego gołym okiem. Następuje cykl sprężania i rozszerzania. Przy dużej mocy,cząsteczki oddalają się od siebie i przyciągają, na zmianę. Można to zaobserwować na wykresie. Wykres w postaci fali. Pomiędzy cząsteczkami tworzą się puste przestrzenie. Cząsteczki stają się niestabilne poprzez ciągłe rozszerzanie się i ściskanie. Niestabilne cząsteczki „wybuchają” – ulegają gwałtownej zapaści – to jest proces kawitacji. W myjce ultradźwiękowej każda cząsteczka działa jako miejscowy punkt aktywujący. Wybuchające cząsteczki tworzą temperaturę około 5000 K i ciśnienie przekraczające 200MPa.

Sinusoidalny kształt fali rozpadu pęcherzyków kawitacyjnych.

Czyszczące oddziaływanie ultradźwięków zostało odkryte przypadkowo w latach 30-tych, podczas eksperymentu w Amerykańskiej Korporacji Radiowej w New Jersey. Pierwsze myjki ultradźwiękowe zaczęto produkować w latach 50-tych. Natomiast historia ultradźwięków rozpoczęła się już w roku 1912, gdy zatonął Titanic. Zaczęto zastanawiać się nad stworzeniem urządzeń nawigacyjnych, które pomagałyby w lokalizacji gór lodowych, aby w przyszłości uniknąć tragedii, jaka spotkała pasażerów liniowca. W 1917 roku prace Langevina, który wykorzystał zjawisko piezoelektryczne w krysztale kwarcu do generacji i detekcji ultradźwięków w cieczach, doprowadziły do powstania sonarów i radarów. Wkrótce zaczęto wypróbowywać tę samą technologię by zaglądać w głąb ludzkiego ciała.

Myjkę ultradźwiękową wykorzystaną w filmiku znajdziesz na stronie internetowej hurtowni Eversun.

Myjka użyta w filmiku:

Myjka Ultradźwiękowa Acd-4830 Poj. 3,0l 150w

Artykuł napisany przez:

Magda Wiertel

www.eversun.pl

Literatura:

Zoski C.G (red.), Handbook of Electrochemistry, Elsevier, New Mexico 2007

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *