oferty mieszkań

Mieszkanie idealne dla rodzin z dziećmi

Na rynku nieruchomości można wyróżnić 4 grupy klientów chętnie kupujących nowe mieszkania. Tymi grupami są korzystający z dofinansowania single do lat 30, inwestorzy kupujący lokale na wynajem, zmieniający dom na mniejsze lokum emeryci oraz rodziny z dziećmi i pary planujące rychłe posiadanie potomstwa. Rodzina z dziećmi ma szczególne potrzeby i wymagania wobec mieszkania, dlatego postaramy się opisać, jakie mieszkanie jest dla niej idealne.

Przede wszystkim lokalizacja

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru mieszkania dla rodziny z dziećmi jest lokalizacja inwestycji wobec infrastruktury miejskiej, nie tylko handlowo-usługowej, ale i społecznej. „Osiedle powinno być położone tak, by rodzice mieli łatwy dostęp do placówek opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych – najpierw przedszkoli, potem zaś szkół. Istotny jest też łatwy dojazd do miejsc pracy Dzięki temu nie będą tracić czasu na dojazdy i z łatwością ustalą swój rytm dnia czy plan tygodnia – informuje nas ekspert firmy deweloperskiej EKOBUD. Lokalizacja powinna również ułatwiać zaspokojenie innych potrzeb – najlepiej, jeśli w okolicy osiedla poza sklepami i punktami usługowymi znajduje się także sporo zieleni, przestrzeń do wypoczynku i rekreacji, plac zabaw itd., co pozwoli rodzinie spędzać wspólnie więcej czasu” – dodaje ekspert.

Co w budynku?

Infrastruktura i wyposażenie w budynku również są ważne, a to ze względu na wymogi logistyczne rodziców. Powinni oni mieć ułatwione dojście do samochodu, zaletą będzie więc miejsce parkingowe bliskie wejścia do budynku lub własne miejsce w garażu. Dobrze też, jeśli budynek ma windę – podróżowanie z wózkiem czy dziećmi i zakupami samo w sobie jest już dużym wysiłkiem. Na wózki, rowery i podobny sprzęt turystyczny powinno być wyznaczone osobne pomieszczenie na poziomie parteru – nie trzeba będzie transportować tego wyposażenia na swoją kondygnację. Co do najbliższego otoczenia budynku, jest to już najczęściej kwestia indywidualna. Niemało osób decyduje się na kupno mieszkania w osiedlu zamkniętym i monitorowanym lub z ochroną, tłumacząc to względami bezpieczeństwa.

Warunki mieszkaniowe dla rodzin z dziećmi

A jak rodzina z dziećmi ma dobierać sam lokal mieszkalny? Przeglądając oferty mieszkań najlepiej jest pamiętać o potrzebie zapewnienia odpowiedniej przestrzeni wszystkim członkom rodziny: przykładowo rodzina o modelu 2+1 powinna szukać mieszkania przynajmniej trzypokojowego (pokój dziecinny, sypialnia rodziców i pokój dzienny) oraz mieć na względzie możliwość późniejszego posiadania dalszego potomstwa, trzymania zwierząt domowych itp. Śledząc ceny nieruchomości warto mieć na względzie, że koszt zakupu jednego metra niewielkiego lub średniego mieszkania jest wyższy, niż mieszkania o dużej powierzchni, dlatego nie należy się wahać i wybrać lokal o większej ilości pokojów i większym metrażu. Przydatny okaże się on, gdy w przyszłości postanowimy np. wyodrębnić przestrzeń na garderobę, niewielki dodatkowy pokoik czy kolejną łazienkę. Zaletą lokalu dla rodziny będzie również balkon czy taras, gdzie można urządzić mini-ogród, miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu czy mini składzik na sprzęt nie mieszczący się w lokalu.