Jak mierzyć poziom cukru

Jak mierzyć poziom cukru we krwi?

Regularne mierzenie poziomu glukozy we krwi jest dla cukrzyków codzienną rutyną. Nie jest to jednak proces prosty. Warto dowiedzieć się jakie są sposoby mierzenia poziomu cukru, kiedy najlepiej jest je wykonywać, w zależności od rodzaju choroby.

METODY MIERZENIA CUKRU WE KRWI

Wyróżnia się 3 rodzaje mierzenia cukru we krwi:

  1. Analiza krwi żylnej – jest to metoda przeprowadzana poprzez pobranie za pomocą strzykawki odpowiedniej ilości krwi, która następnie podawana jest analizie w laboratorium. Sposób ten uznawany jest za najbardziej dokładny i to właśnie poprzez tą metodę orzeka się czy pacjent cierpi na cukrzycę. Badanie powinno być wykonywane na czczo.
  2. System podskórnego monitorowania glikemii – jest to pompa, która przez całą dobę monitoruje stężenie glukozy we krwi. Metoda ta jest niezwykle przydatna w przypadku śledzenia epizodów hipoglikemii oraz hiperglikemii.
  3. Przy pomocy glukometrumetoda ta jest bardzo popularna do wykorzystywania w warunkach domowych przez pacjentów. Glukometr jest niewielkim urządzeniem, które za pomocą niewielkiej igiełki (lancet) wbijanej w odkażony palec lub ucho pacjenta, pobiera kroplę krwi – zostaje ona jednak odrzucona, ponieważ do badania wykorzystywana jest druga kropla krwi. Jest ona następnie naniesiona na plasterek, który po chwil analizy pokazuje na glukometrze wyniki badania. Urządzenie wymaga co pewien czas kalibracji, w celu otrzymywania dokładniejszych analiz krwi. Warto również pamiętać o tym, że badanie wykonane glukometrem nie będzie tak dokładne, jak analiza krwi żylnej. Z tego względu chory powinien udać się na owe badanie zawsze wtedy, gdy otrzyma takie zalecenie od lekarza.

W opracowaniu są metody, które nie będą od pacjentów wymagały tak dużego zaangażowania i poświęcania czasu w mierzeniu glukozy we krwi. Będą one szybsze, mniej bolesne i mniej inwazyjne. Póki co cukrzycy muszą sięgać po tradycyjne metody. Obecnie na rynek wprowadzane są glukometry, które można połączyć z komputerem. Dzięki temu chory ma dostęp do historii pomiarów, co może zastąpić tradycyjny dzienniczek samokontroli.

KIEDY MIERZYĆ POZIOM CUKRU WE KRWI?

Określenie jak często powinno się mierzyć poziom glukozy jest bardzo zależne od rodzaju choroby, jak również samego sposobu jej leczenia. Zdecydowanie najczęściej owe badanie powinni wykonywać pacjenci, którzy są leczeni za pomocą insuliny. Jej działanie jest tak silne, że wymaga kontroli nawet do kilku razy w ciągu doby. Nie należy jednak przesadzać z ilością, ponieważ samo badanie nie jest zbyt przyjemne, a wysoka częstotliwość nie zmieni wyników samych w sobie. Optymalnym wynikiem jest ok. 4 razy dziennie.

Badanie powinno być wykonane na czczo, przed większymi posiłkami, jak również 2 godziny po jego spożyciu, przed snem, jak i w drugiej połowie nocy oraz zawsze wtedy, gdy pacjent czuje się źle.

Raz dziennie poziom cukru powinni sprawdzać chorzy przyjmujący doustne leki przeciwcukrzycowe. W najlepszej sytuacji są oczywiście osoby, które są leczone jedynie dietą, ponieważ mogą sprawdzać poziom glikemii raz w tygodniu, Dobrze jednak by pory badania były od siebie różne.

Badania poziomu cukru powinny być dodatkowo uzupełniane o skrócone lub pełne profile glikemii. Częstotliwość badania równie jest silnie podyktowana rodzajem cukrzycy i sposobem jej leczenia.

Warto wiedzieć: Regularna kontrola poziomu cukru we krwi może być połączona z aplikacją do telekonsultacji Medivio. Glukometr zintegrowany z systemem informacji o pacjencie w pozwoli na stałą kontrolę lekarza specjalisty oraz ułatwi kontrolę nad dokonywanymi pomiarami.

PLATFORMA TELEMEDYCZNA MEDIVIO.PL

BŁĘDY PRZY POMIARZE CUKRU WE KRWI

Błędy dotyczące niewłaściwego pobrania krwi czy też odczytu pomiarów zdarzają się najczęściej, gdy pacjent dokonuje pomiarów samodzielnie. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być wiele – do najczęstszych należy niedotrzymanie odpowiednich zasad higieny, w wyniku czego pozostałości krwi zalepiają komorę odczytową glukometru. Błędy występują również przy pobraniu krwi – podawana jest pierwsza pojawiająca się kropla krwi, jest ona zbyt mała lub samo nakłucie nie było odpowiednio duże i krew się nie pojawia.

Niebezpiecznym nawykiem jest oszczędzanie na lancetach, którymi dokonuje się nakłucia. Do każdego pomiaru powinna być pobierana nowa igiełka, w innym przypadku może dojść do zakłócenia wyniku, a nawet do nieprzyjemnych zakażeń w miejscu nakłucia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *