miernik grubości lakieru prodig-tech

Mierniki grubości lakieru. Jaki kupić i jak interpretować wyniki?

Warto zacząć na wstępnie czym tak właściwie jest miernik lakieru? Jest to małe i przydatne urządzenie, dzięki któremu podczas zakupu używanego samochodu możemy w łatwy sposób dokonać sprawdzenia pojazdu i zweryfikować informację o samochodzie. Często zdarza się w dzisiejszych czasach natrafiać na nieuczciwych sprzedawców, którzy próbują nam sprzedać samochód powypadkowy, jednak zatajając tą ważną informację. Na Polskim rynku niestety działa wiele zakładów lakierniczych zdolnych nakładać nowe powłoki lakiernicze niemalże nieróżniące się od tych fabrycznych. Ciężko czasem dostrzec różnice. Aby to zweryfikować, niezbędne jest badanie grubości powłoki lakierniczej.

Dlatego warto stać się posiadaczem grubościomierza lakieru, aby uniknąć takiego zakupu. Dzięki przystępnym cenom mierniki są szeroko dostępne i chętnie wykorzystywane. Aby jednak test pomiaru zdał egzamin, urządzenie należy jednak dobrze wybrać oraz prawidłowo używać. Dzięki temu możemy oszczędzić setki, a nawet i tysiące złotych.

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu miernika?

Najistotniejszą kwestią pod względem funkcjonalności oraz wygody użytkowania wydaje się rodzaj zastosowanej w testerze lakieru sondy. Wystarczy sprawdzić czy jest ona wbudowana w obudowę, czy jest zawieszona na kablu. Mamy sondy kulkowe oraz sony płaskie. Miernik ma za zadanie mierzyć grubość powłoki lakierniczej na wybranym elemencie auta. Miernik wykryje nam podczas pomiaru czy była szpachla, czyli czy były wykonane na danym elemencie naprawy blacharskie. Mierniki lakieru renomowanego producenta Prodig-Tech możemy już kupić za ok. 120 zł. Urządzenie najprostsze z możliwych, lecz dające wiele możliwości. Mierniki z wbudowaną sondą charakteryzują się z całą pewnością kompaktowym rozmiarem, który łatwo schować i zabrać ze sobą. Jednak mierniki z wbudowaną sondą mają swoje minusy, a dokładniej występuje trudność podczas dokonywania pomiarów. Bez problemu przyłożymy go do łatwo dostępnych miejsc, takich jak maska czy drzwi, o tyle ciężej jeśli chcemy sprawdzić np. progi i miejsca trudniej dostępne.

Sonda na przewodzie, jest to model, w którym bez problemu dotrzemy w trudno dostępne miejsca.  W ofercie firmy Prodig-Tech polecany często jest model GL-8sGL-PRO-1.

Niestety jednak mierniki z sondą na przewodzie są nieco droższe, zajmują jednak więcej miejsca oraz nie są tak kompaktowe, jak mierniki z wbudowaną sondą. A więc, który rodzaj sondy wybrać? Wszystko jednak zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli zależy nam na prostocie i niższej cenie, warto wybrać miernik z sondą wbudowaną. Idealne rozwiązanie dla osób, które korzystać będą z urządzenia okazjonalnie. Jeśli jesteś bardziej wymagającą osobą, zdecyduj się na miernik z sondą na przewodzie.

 

Jak zmierzyć grubość lakieru i jak interpretować jego wynik?

 

Po pierwsze, warto przed rozpoczęcie mierzenia wiedzieć dokładnie jaka powinna być jego fabryczna grubość. Często takie informację znajdziemy w internecie. Warto sprawdzić fora tematyczne. Często właściciele swoich samochodów wymieniają się tam informacjami i radami. Istnieje również prostsza możliwość, szybsza. A mianowicie zwrócić się do ASO danej marki z takim pytaniem.

miernik grubości lakieru prodig-tech

miernik grubości lakieru prodig-tech

 

Najczęstszy jednak podział powłoki lakierniczej samochodu to:

 

  • 60 µm-200 µm — lakier fabryczny,
  • 200 µm-300 µm — lakier powtórnie malowany,
  • powyżej 300 µm — naprawa blacharska i szpachlowanie.

 

Samochód należy mierzyć umyty, da nam to lepsze wyniki. Jeśli jednak nie mamy takie możliwości, należy ewentualnie przetrzeć szmatką miejsca, do których przykładamy miernik, sondę. Dzięki temu unikniemy błędnego pomiaru.