Metro i kolej, czyli jakie zastosowanie mają szynoprzewody?

Szynoprzewody stosowane są dzisiaj coraz częściej w różnych obiektach i przestrzeniach, gdzie konieczne jest uzyskanie optymalnej efektywności, ochrony i estetycznego wyglądu instalacji. Czym są szynoprzewody i jakie mają zastosowanie?

Szynoprzewodami, inaczej szynami prądowymi nazywa się elementy, które mają zdolność do przewodzenia elektrycznego. Są to przewody sztywne, które przeważnie mają spore wymiary, co powoduje, że są szybsze w układaniu – zazwyczaj długość szynoprzewodów to około 3 metrów, ale mogą być też skracane, natomiast ich przekrój ma kilkaset milimetrów kwadratowych. Mają przeważnie kształt płaskownika, rzadziej ceownika albo rury.

 

Najczęściej szynoprzewody wykorzystywane są do przekazywania prądu o wyższej wartości. Stosuje się również przewody szynowe o mniejszych wymiarach, bardziej elastyczne, które używane są głównie do niewielkich prądów. Również szynoprzewody mogą być wykonane w wersji ze stopniem ochrony przed zakurzeniem i wilgocią.

 

Zastosowanie szynoprzewodów

Obecnie szynoprzewody mają bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ ze względu na swoją konstrukcję są łatwe w układaniu i tworzeniu instalacji, a przy tym pozwalają również na obsługę wysokich prądów.

 

Przykładowe zastosowanie szynoprzewodów:

  • podłączenie transformatorów do sieci elektroenergetycznej
  • w metrze i kolei szynoprzewody umieszczane są wzdłuż torów i dostarczają energię pojazdom, które wykorzystują sieć, nazywane są często trzecią szyną lub czwartą szyną
  • dostarczanie energii elektrycznej do budynków, między innymi w budynkach firm telekomunikacyjnych, w których źródła zasilania łączone są szynoprzewodami

 

Gdzie kupuje się szynoprzewody?

W ofercie posiadają je przede wszystkim firmy specjalizujące się w branży elektroenergetycznej, na przykład Schneider Electric. Są one dostępne w szerokiej gamie wariantów do wyboru i w związku z tym mogą być dopasowane do danej instalacji prądowej. Więcej informacji na temat szynoprzewodów można znaleźć na stronie internetowej Schneider Electric, a także stronach innych producentów.