GEA-NOVA

Metody oczyszczania szamb

Szamba są rozwiązaniem problemu z nieczystościami z działki w sytuacjach, gdy nie istnieje możliwość przyłączenia się do systemu kanalizacyjnego lub zbudowania przydomowej oczyszczalni. Takie rozwiązanie ma wiele zalet: szamba są szczelne, dzięki czemu nie zanieczyszczają wód gruntowych. Trzeba je jednak regularnie oczyszczać. Sprawdź, jak to zrobić.

Oczyszczanie szamba polega na zamówieniu usług szambiarki, nazywanej inaczej wozem asenizacyjnym. Częstotliwość przyjazdu wozu na posesję zależy od ilości codziennie zużywanej wody przez domowników.

Sprawdź, jak wygląda cała procedura.

Procedura oczyszczania szamba

Aby stwierdzić, czy szambo należy już opróżnić, należy zaopatrzyć się w specjalny czujnik.

Do wyboru mamy:

  • czujniki mechaniczne
  • czujniki elektryczne

Czujniki mechaniczne działają na zasadzie pływaka. Unoszony jest on przez ścieki, wypełniające zbiornik. Wymaga on okresowej obserwacji.

Czujnik elektryczny z kolei sygnalizuje napełnienie szamba sygnałem dźwiękowym lub świetlnym.

Wóz asenizacyjny najlepiej zamówić na kilka dni, zanim szambo się wypełni, aby mieć pewność, że firma przyjedzie a czas. Tego typu usługi oferuje na przykład renomowana firma GEA-NOVA.

Zanim zdecydujemy się na taką metodę oczyszczania szamba, zastanówmy się nad możliwościami wjazdu wozu na teren posesji. Warto zaprojektować zatem szambo tak, aby był do niego łatwy dostęp. Jeśli jednak zostało już umiejscowione w trudnodostępnym miejscu, warto zamontować dodatkowy przewód do odprowadzania ścieków. Jeden jego koniec opuszcza się na dno zbiornika, a drugi dostępny jest z ulicy. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że szambiarka ma dostęp do szamba z zewnątrz. Może go opróżnić bez wjeżdżania na posesję i pod naszą nieobecność. Wówczas podłączy rury do szybkozłączki, osadzonej się w dolnej, betonowej lub murowanej, części ogrodzenia.

Rodzaje szamb

Na koniec warto przyjrzeć się różnego rodzaju szambom.

Najbardziej popularne są nadal szamba betonowe. Charakteryzują się wysoką szczelnością oraz odpornością na procesy zachodzące w zbiornikach ściekowych. W sprzedaży dostępne są zbiorniki jednokomorowe, dwukomorowe i modułowe. Takim szambom nie grozi także wypchnięcie przez napór wód gruntowych, są także bardziej wytrzymałe od zbiorników plastikowych. Kolejnym rodzajem szamb są szamba plastikowe, łatwe w montażu i transporcie. Wykonane są z żywic poliestrowych i zbrojone włóknem szklanym. Są w pełni szczelne i przyjazne dla środowiska. Pamiętajmy, by zabezpieczyć go przed wypchnięciem przez wody gruntowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *