Metody dezynsekcji

Metody dezynsekcji

Dezynsekcja dezynsekcji nierówna – istnieje wiele metod na zwalczanie uporczywych szkodników, które dobiera się w zależności od ich rodzaju, jak i specyfiki obiektu, w którym się znajdują. Każda z metod ma zarówno zalety, jak i wady – jednak nie zmienia to faktu, że ich skuteczność jest na pewno przeważająca. Warto poznać najpopularniejsze metody dezynsekcji – zapraszamy do lektury poniżej!

Metoda opryskowa

Metoda ta należy do jednych z najstarszych, jak i najprostszych w zwalczaniu szkodników. Wykorzystuje się do tego specjalny spryskiwacz, przez który wydostaje się preparat owadobójczy, najczęściej w postaci płynu. Opryskuje się daną powierzchnię, w której gnieżdżą się insekty, po czym specyfik wpływa negatywnie na ich układ pokarmowy (jeśli go zjedzą) bądź na układ nerwowy (jeśli miały z nim kontakt). Jest to skuteczna i szybka metoda w usuwaniu insektów, ale żeby wszystko odbywało się w sposób bezpieczny dla domowników, należy odpowiednio przygotować mieszkanie. Mówimy tu o schowaniu żywności, jak i zabezpieczeniu przedmiotów, które mogą zostać wkładane do ust, np. przez małe dzieci. Należy również opuścić mieszkanie (szczególnie kobiety w ciąży, dzieci czy osoby starsze lub schorowane) na kilka godzin.

Metoda żelowa

Jest to jedna z najnowszych metod usuwania insektów, chociaż niestety stosowana jest tylko na prusaki, mrówki, karaluchy i mrówki faraona. Używa się do tego specjalnego żelu, którego wykłada się w miejsca oblężone przez szkodniki. Specyfik przyciąga je do siebie swoim wyglądem i zapachem, sprawiając wrażenie atrakcyjnego przysmaku. W rzeczywistości – oprócz wody, białka i feromonów – posiada truciznę, która w dodatku jest bezwonna. Jest to o tyle innowacyjna metoda, że nie wymaga przygotowania mieszkania, ani nawet opuszczenia go. Żel jest dyskretny i mało uciążliwy, dlatego chętnie się z niego korzysta w takich miejscach jak hotele, restauracje czy nawet szpitale. Jest przez to bezpieczny dla ludzi, nawet schorowanych, gdyż nie wpływa w żaden sposób na nasz organizm. Metoda żelowa należy również do metod ekologicznych, ponieważ ulega biodegradacji i nie szkodzi zwierzętom domowym.

Jeśli trzeba wskazać wady metody żelowej, to na pewno należy do nich powolne działanie. Trzeba mieć cierpliwość, aż insekty faktycznie zjedzą ów specyfik.

Zamgławianie ULV

Zgodnie ze swoją nazwą, metoda ta polega na naniesieniu specyfiku w postaci zimnej mgły. Wykorzystuje się do tego generator, który wypuszcza mgłę pod wysokim ciśnieniem. Kropelki docierają do każdej możliwej szczeliny, gwarantując usunięcie najbardziej ukrytych szkodników. Zamgławianie jest skuteczniejsze i szybsze niż zwykłe opryskiwanie, a także wykorzystuje mniejszą ilość wody.

Artykuł powstał we współpracy z firmą ONE TRAP – dezynsekcja Gdańsk.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *