merchandising

Merchandising, czyli inwestycja zwiększająca obroty

Merchandising –  za tym łamaczem języka kryją się działania mające poprawić sprzedaż a tym samym wpłynąć na zwiększenie obrotów firmy. Opierają się one na odpowiednim wyeksponowaniu danych produktów wśród wielu innych z danej kategorii.

 

  1. Typy merchandisingu.
  2. Wpływ merchandisingu na sprzedaż.

 

Przyciągnięcie uwagi klienta do danego produktu, zainteresowanie go nim, a w efekcie końcowym przekonanie do kupna to nie lada sztuka w dobie rosnącej konkurencji. Nic więc dziwnego, że profesjonalne usługi w dziedzinie działań merchandisingowych cieszą się dużą popularnością.

 

Typy merchandisingu

Odpowiednie rozmieszczenie towarów i zaaranżowanie przestrzeni wokół nich może odbywać się na różnych poziomach i w rożny sposób. Dlatego też merchandising oferowany przez firmy specjalizujące się w tej dziedzinie można podzielić na:

 

  • stacjonarny – obejmuje on działania w sklepach wielkopowierzchniowych
  • mobilny – przeznaczony dla mniejszych punktów handlowych
  •  profesjonalny – skrojony na potrzeby konkretnego klienta – bierze pod uwagę konkretne cele, jakie chce on osiągnąć; jego zaletą są systematyczne raporty określające skuteczność działań.

 

Cechą charakterystyczną każdego rodzaju merchandisingu jest dbałość o szczegóły, a jednocześnie ogólne spojrzenie. Wynika to z analizy zachowania klientów: jak reagują oni na dane bodźce, co zachęca ich do sięgnięcia po dany towar etc. Działania mające na celu odpowiednie wyeksponowanie towaru to nie tylko zajęcie się półkami, na których dany produkt się znajduje. To także zadbanie o odpowiednie jego sąsiedztwo, gdyż, jak wiadomo, zakupy pewnych artykułów często idą w parze. Kojarzenie artykułów z konkretnymi wydarzeniami czy też ze znanymi postaciami to także działania merchandisingowe.

 

Wpływ merchandisingu na sprzedaż

Specjalnie przeszkoleni merchandiserzy, czyli osoby dbające o odpowiednią ekspozycję towaru na półce, przyjeżdżają do danego sklepu parę razy w tygodniu. Chodzi o to, żeby klient trafiający do sklepu nawet pierwszy raz znalazł upragniony produkt bez zbędnych wycieczek i nie wyszedł z niego zniechęcony z pustymi rękoma. Z tego też powodu działania mające na celu efektywną ekspozycje towaru i odpowiednie poprowadzenie klienta, znacząco wpływają na sprzedaż. Do przeprowadzenia działań mających zachęcić klienta do zwrócenia uwagi na dany produkt i jego zakup potrzebna jest dogłębna znajomość rynku i wiele doświadczeń związanych z podnoszeniem sprzedaży. Jeśli więc prowadzimy działalność handlową,  warto w tej dość złożonej dziedzinie skorzystać z usług profesjonalistów https://merservice.pl/uslugi/merchandising/, którzy dołożą wszelkich starań, abyśmy osiągnęli upragnione cele.