Maszyny sterowane numerycznie – przyszłość przemysłu

Dynamiczny rozwój przemysłu związany jest z funkcjonowaniem w otaczającej nas rzeczywistości coraz bardziej skomplikowanych mechanizmów. Powstanie tych mechanizmów wymaga niezwykle precyzyjnych narzędzi. Każdy mechanizm na takim poziomie skomplikowania musi składać się z precyzyjnie wytworzonych części składowych. Odchylenia rzędu tysięcznych części milimetra, niezauważalne dla ludzkiego oka, mogą spowodować nieprawidłowe działanie całego mechanizmu.

W przypadku większości skomplikowanych mechanizmów takie sytuacje nie mogą mieć miejsca. Wadliwa konstrukcja silnika samolotu odrzutowego mogłaby być przyczyną poważnej awarii, a w rezultacie katastrofy ciągnącej za sobą bardzo poważne konsekwencje.

 

Sterowanie numeryczne

czesci Wytwarzanie takich części możliwe stało się dzięki wprowadzeniu do maszyn je wytwarzających sterowania numerycznego. Po raz pierwszy takie rozwiązanie zastosowano w latach 50-tych ubiegłego wieku. Stało się to przysłowiowym kamieniem węgielnym tej gałęzi produkcji. Pierwsze sterowane numerycznie obrabiarki były w stanie przetworzyć wzór matematyczny określający kształt danego przedmiotu. Dzięki sterowaniu numerycznemu możliwe stało się precyzyjne wytworzenie zadanego kształtu oraz jego wierne powtórzenie. Wraz z rozwojem komputerów rozwijały się również maszyny sterowane numerycznie. Z czasem możliwe było połączenie obrabiarek z komputerami wyposażonymi w oprogramowanie do projektowania 3D. Same obrabiarki również cały czas są udoskonalane. Precyzyjne mechanizmy wykorzystywane do przenoszenia projektu w jego kształt ulegają ciągłym udoskonaleniom. Precyzyjne silniki krokowe zostały zamienione jeszcze precyzyjniejszymi serwonapędami. Te ostatnie są nie tylko dużo bardziej precyzyjne, ale również szybsze i sprawniejsze energetycznie. Sprawność energetyczna silników krokowych wynosi od 50% do 70%. W przypadku serwonapędów to już od 70% do 90%. To jaki rodzaj technologii napędzania mechanizmów obrabiarki zostanie użyty, uzależnione jest od wymaganego stopnia precyzji wytwarzanych części.

Maksymalna eliminacja błędu i odchyleń

Bez względu na rodzaj zastosowanej technologii przeniesienia napędu, wszystkie obrabiarki sterowane cyfrowo to urządzenia o nieosiągalnej przez człowieka precyzji działania. Kolejną cechą wspólną obrabiarek tego typu jest powtarzalność ich pracy. Każda wytworzona z ich pomocą część jest identyczna, a co za tym idzie, również skonstruowane z tych części maszyny działają w identyczny sposób. Eliminacja czynnika ludzkiego z samego procesu obróbki eliminuje z niego błędy i odchylenia typowe dla człowieka.

Komfort pracy

Obrabiarki cyfrowe to nie tylko ogromna precyzja wymagana w niektórych gałęziach przemysłu. Maszyny sterowane numerycznie to również wygoda i szybkość wytwarzania nawet najbardziej wymyślnych kształtów. Zastosowania tej technologii sterowania maszynami obrabiającymi dowolny praktycznie materiał są w zasadzie nieograniczone. Nowoczesne obrabiarki CNC to urządzenia uniwersalne, umożliwiające kompleksową obróbkę danej części w jednej tylko maszynie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu sterowania dodatkowymi osiami oraz różnymi narzędziami. Zastosowanie takich obrabiarek skraca czas potrzebny na wyprodukowanie danej części, a co za tym idzie zwiększa ogólną wydajność zakładu produkcyjnego.

Obróbkę skrawaniem CNC można oczywiście zlecić wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej, która dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym i dużym doświadczeniem takiej jak APJ Sikora z Częstochowy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *