strona internetowa

Czy małej firmie potrzebna jest strona internetowa?

Jeszcze do niedawna pokutowało stwierdzenie, że obecność w internecie można zaznaczyć jedynie poprzez własna stronę internetową. Czy tak jest nadal? Czy małe firmy internetowe mogą się wypromować w internecie bez tworzenia firmowej strony www?

Strona internetowa to jeden z ważniejszych elementów układanki jaką jest reklama firmy w internecie. Jest to wirtualne odbicie firmy, zawiera wszystkie dane kontaktowe, dane o firmie, dane o ofercie. Za pośrednictwem strony internetowej można kontaktować się z klientami. Strona internetowa jest również miejscem, do którego kierują wszystkie reklamy internetowe, a często również reklamy w mediach. W reklamach jest czas na krótki przekaz, reszta jest na stronie internetowej. W takim razie, czy firma może obejść się bez strony internetowej?

Okazuje się, że w wielu przypadkach strona internetowa nie jest niezbędna. W internecie jest wiele serwisów, bardzo popularnych, które umożliwiają zaistnienie bez konieczności posiadania strony internetowej. Wiele z nich jest wręcz idealne dla małych, lokalnych przedsiębiorstw. Jednym z takich serwisów jest Google Moja Firma, w którym można założyć wizytówkę, przedstawić ofertę, pokazać najnowsze produkty lub usługi. Kontakt można prowadzić przez pocztę Gmail, czyli produkt od Google, na tym samym koncie. Wizytówkę trzeba zweryfikować, to prosta procedura, a daje dodatkowy bonus w postaci wyświetlania się wizytówki na mapach Google i w wynikach wyszukiwania. To bardzo istotna funkcja, która pozwala zaistnieć w internecie bez potrzeby prowadzenia kampanii AdWords albo SEO. Opiera się na geolokalizacji wyników wyszukiwania na wiele szczegółowych zapytań. Polega to na tym, że na pewne zapytania w wynikach wyszukiwania wyświetlane są najpierw firmy lokalne, a jeszcze wcześniej mapa Google z zaznaczonymi firmami oraz wizytówki firm (więcej o reklamie w Google – https://www.nvvi.eu/reklama-w-google/).

Strona internetowa

Kolejnym ciekawym serwisem, przyjaznym dla firm jest Facebook (więcej – https://www.nvvi.eu/facebook/). W tym serwisie również można wykonać i skonfigurować firmową stronę, na którą można wprowadzić te same dane, co na zwykłej stronie. Wpisy tekstowe, zdjęcia, filmy, wydarzenia, a nawet własny sklep, to tylko niektóre możliwości Facebooka. Konwersację z klientami można prowadzić przez Messengera albo przez mail. Łatwo sobie wyobrazić, ze zakład fryzjerski czy kosmetyczny, myjnia samochodowa, zakład rzemieślniczy doskonale sobie poradzi ze strona na Facebooku, bez konieczności budowy strony www. Dodatkowym uzupełnieniem może być strona na portalu Instagram, przydatna zwłaszcza w branżach moda, uroda, fit. Obydwa portale nastawione są na zysk, więc uzyskanie naturalnych dużych zasięgów jest czasochłonne. Można i trzeba posiłkować się reklamą, którą prowadzi się łatwo, a można ją kierować na ograniczone terytorium do wybranej grupy odbiorców.

To tylko niektóre przykłady serwisów pozwalających przedsiębiorcom na obecność w internecie, bez konieczności budowy strony internetowej. Z czasem jednak warto taką stronę założyć, bo jest to kolejny kanał marketingowy. Portale zachęcają do tego, w każdym panelu jest miejsce do wpisania adresu www. Wówczas poszczególne kanały marketingowe uzupełniają się, tworząc wartość dodaną. Tworzymy własną sieć stron, powiązanych ze sobą, tworzących spójny przekaz do internetu. Jeśli w tej układance zabraknie strony internetowej, to promocja firmy w internecie nie zawali się, ale będzie znacznie uboższa.