Lucerna siewna

Lucerna siewna – co musisz o niej wiedzieć?

Lucerna siewna to roślina wieloletnia, która jest ceniona w rolnictwie, pszczelarstwie i ziołolecznictwie. Nie każdy jednak wie, jak wartościowa jest to roślina i skąd wzięła się jej kariera w rolnictwie. Zobaczmy zatem, co warto wiedzieć o lucernie.

Lucerna – wartościowa roślina dla rolnictwa

Lucerna jest ceniona w rolnictwie z kilku różnych powodów. Przede wszystkim jej masa zielona jest ceniona jako pasza, gdyż zawiera wiele składników odżywczych, które są cenne dla zwierząt hodowlanych. Bywa wykorzystywana zarówno jako pasza sucha czyli siano, jak i jako składnik kiszonek podawanym zwierzętom.

Lucerna należy również do najbardziej cenionych roślin pastewnych. Rosnąc na polu wzbogaca ona glebę w liczne składniki mineralne. Pozwala również poprawić strukturę gleby, a korzenie wydzielają substancje rozpuszczające składniki, które zwykle trudno rozpuszczają się w glebie. Dzięki temu jest w stanie lepiej skorzystać ze składników pokarmowych znajdujących się w podłożu wokół rośliny.

Lucerna – roślina lubiana przez pszczelarzy

Lucerna siewna to również roślina miododajna, co oznacza, że jest ona lubiana przez pszczoły i dająca im dużo materiału do produkcji miodu. Jej wydajność miodowa wynosi do 140kg z ha, co jest wynikiem bardzo dobrym i dlatego warto ją siać w pobliżu pasiek. Jej obecność będzie przyciągać pszczoły i pozwoli im znaleźć składniki do produkcji miodu, dzięki czemu będą mogły przetrwać. Warto pamiętać, że to ważne nie tylko ze względu na te owady, ale również na człowieka, bo to pszczoły zapylają 70% roślin służących jako pożywienie dla człowieka i ich wyginięcie miałoby dla ludzkości fatalne skutki.

Lucerna – ceniona w zielarstwie i kuchni

Lucerna jest rośliną dość niepozorną i nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele cennych składników się w niej kryje. Ceniona jest jako środek moczopędny, wzmacniający odporność, wspierający pracę przewodu pokarmowego. Pomaga lecząc niestrawności oraz wspiera przemianę materii i pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu. Ma również działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, co często jest wykorzystywane w leczeniu problemów skórnych. Jest stosowana również w leczeniu anemii i cukrzycy. Ma jednak dużo witaminy K, więc nie powinny jej stosować osoby zażywające leki na zmniejszenie krzepliwości krwi. Młodą lucernę można wykorzystywać również w kuchni, jedząc jej kiełki czy robiąc sałatkę z jej młodych liści.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *