Logistyka zaopatrzenia

Logistyka dla przemysłu. Metody dostarczania zaopatrzenia

Każdy obszar przemysłu związany przynajmniej częściowo z produkcją wymaga dostarczenia odpowiedniego zaopatrzenia – surowców oraz specjalistycznego sprzętu. Samo zaopatrzenie wiąże się także z kwestiami transportu materiałów w obszarze firmy oraz magazynowaniem. Wszystkie te kwestie nazywane są logistyką dla przemysłu. Czym dokładnie charakteryzują się metody dostarczania zaopatrzenia?

Czym dokładnie jest logistyka zaopatrzenia?

Właściwe dostarczanie materiałów, półproduktów czy specjalistycznych maszyn wykorzystywanych w procesach produkcyjnych wpływa na pracę całego przedsiębiorstwa. Należy uwzględnić przy tym:

  • ilość dostarczanych surowców i półproduktów,
  • czas dostawy,
  • jakość transportowanych produktów.

Jak zauważa specjalista z firmy KREX Sp. z o.o.: „Inaczej wygląda logistyka zaopatrzenia dla małej firmy, która na produkowane materiały ma mniejszy zbyt, inaczej natomiast logistyka w wielkich przedsiębiorstwach stawiających na produkcję masową. Brak odpowiedniego przygotowania logistycznego, zbyt mała liczba materiałów czy nieterminowe dostawy lub złe magazynowanie mogą wpływać na pracę całej firmy” – dodaje.

Metody dostarczania zaopatrzenia – charakterystyka

Biorąc pod uwagę zaopatrzenie zewnętrzne dla segmentu produkcyjnego, można zauważyć podział na kilka metod. Wśród nich wyróżnia się:

  • zaopatrzenie indywidualne według aktualnych potrzeb – gdzie firma nie dysponuje miejscem magazynowym i dokonuje dokładnie takiego zaopatrzenia, jakie w danym momencie potrzebne jest do celów produkcyjnych,
  • zaopatrzenie z magazynowaniem – gdzie przedsiębiorstwo ponosi koszty związane z magazynowaniem materiałów potrzebnych do produkcji, a same dostawy są zdecydowanie większe niż w pierwszym przypadku.

Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma pewne wady. W pierwszej sytuacji mogą pojawić się problemy z przestojami wynikającymi z nagłego braku surowców potrzebnych do produkcji. W drugim przypadku z kolei koszty związane z magazynowaniem towarów mogą być dla przedsiębiorstwa zupełnie nieopłacalne. Idealnym wyjściem jest synchronizacja tych dwóch metod i dostawy dopasowane do wielkości produkcji. Współczesne rozwiązania logistyczne coraz częściej nastawione są właśnie na metodę łączoną, która pozwala na znaczne oszczędności w firmie.

Od czego zależy wybór metody zaopatrzenia?

Każde przedsiębiorstwo w zależności od charakterystyki produkcji powinno wybrać taką metodę dostawy, która będzie dopasowana do konkretnych oczekiwań. Logistyka zaopatrzenia uwzględnia przede wszystkim rodzaj produkcji, a także rodzaj materiałów, które dostarczane są do firmy. Innym czynnikiem wpływającym na zaopatrzenie może być działalność dostawców czy ograniczenia prawne wynikające między innymi z transportu międzynarodowego. Zazwyczaj większe przedsiębiorstwa mają oddzielne działy zajmujące się logistyką i tym samym optymalizacją kosztów. Możliwe jest jednak skorzystanie z usług zewnętrznych firm, które świadczą tego typu usługi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *