Melagu

Listwy przypodłogowe. Estetyczny element wykończeniowy

Montaż listew przypodłogowych to ostatni etap wykańczania podłóg i ścian we wnętrzach. Bez nich pomieszczenia sprawiają wrażenie niedopracowanych. Sam wybór odpowiednich listew nie powinien być przypadkowy, a od inwestora wymaga wyobraźni i dokładnego określenia potrzeb w danej przestrzeni. Ich rola dekoracyjna jest znacznie większa, niż mogłoby się wydawać.

Listwy przypodłogowe zasłaniają szczeliny dylatacyjne między ścianą i podłogą, zapobiegają gromadzeniu się w nich brudu, chronią krawędzie posadzki i same ściany. Dobrze dobrane listwy będą nie tylko praktycznym dodatkiem, ale także elegancką ozdobą mieszkania.

Wymiary, czyli najważniejsze kryterium wyboru listew

„Przekrój tradycyjnych listew przypodłogowych miał zwykle kształt kwadratowy, stosowano również wałki i ćwierćwałki z drewna w tym samym odcieniu co deski użyte do budowy posadzki. Obecnie zdecydowanie chętniej wybierane są listwy w formie wąskich, ale znacznie wyższych deseczek, co gwarantuje lepsze zabezpieczenie dolnej części ściany. Wyższe listwy pozwalają też na ukrycie kabli i przewodów biegnących wzdłuż ścian w pomieszczeniu” – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Melagu.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli listew przypodłogowych, które różnią się między sobą m.in. wysokością i szerokością, kształtem i kolorem. Najważniejszym kryterium wyboru powinna być szerokość listwy, ponieważ musi ona zasłaniać całą szczelinę dylatacyjną. Z kolei wysokość listwy pozwala optycznie modelować wielkość pomieszczenia. W przestronnych mieszkaniach z wysokimi stropami doskonale będą prezentowały się wyższe listwy (10-15 cm), podczas gdy do małych wnętrz lepiej wybierać elementy niższe (6-8 cm).

Wybieramy kolor i kształt listew przypodłogowych

Na ostateczny efekt we wnętrzu wpływa też kolor listew, który możemy dobierać do podłogi lub do ścian. W tym pierwszym przypadku oczywistym wyborem będą drewniane listwy przypodłogowe w naturalnym kolorze, zabezpieczone jedynie warstwą lakieru albo listwy fornirowane. Inną ciekawą propozycją są listwy białe lub malowane na kolor ścian. Takie rozwiązania są szczególnie wskazane w niedużych pomieszczeniach – są kolejnym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza. Duże możliwości aranżacyjne dają sztukateryjne listwy przypodłogowe, które można pomalować na dowolny kolor.

Drewniane listwy przypodłogowe często posiadają dekoracyjne żłobienia, co czyni z nich doskonałą propozycję do wnętrz klasycznych oraz stylizowanych. W aranżacjach nowoczesnych i minimalistycznych świetnie prezentują się proste listwy, zwieńczone jedynie lekko zaokrąglonym rantem. Wybierając kształt listwy, warto mieć na uwadze wygląd mebli, które znajdą się w danym pomieszczeniu i planowane sztukaterie (np. dekoracyjne listwy styropianowe przy suficie).

Chociaż listwy przypodłogowe produkuje się z różnych materiałów, najlepszą decyzją zawsze jest wybór naturalnego drewna, np. jesionu lub dębu. Najwyższą trwałość zapewniają elementy wykonane z twardych gatunków krajowych (np. dąb) i egzotycznych, takich jak merbau, jatoba, wenge.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *