USG narządu rodnego

Leczeniem jakich chorób najczęściej zajmuje się ginekolog?

Lekarz ginekolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyka i leczeniem schorzeń i chorób żeńskich organów płciowych. W ramach prowadzonej praktyki lekarskiej, każdy ginekolog zajmuje się więc leczeniem bardzo różnych chorób kobiecych. W artykule przedstawiamy kilka najczęściej diagnozowanych i leczonych chorób ginekologicznych. Opisujemy również ich najczęstsze objawy.

Dlaczego choroby ginekologiczne są często groźne?

Zanim przedstawimy najczęściej diagnozowane i leczone rodzaje chorób ginekologicznych, najpierw napiszemy, dlaczego tego typu dolegliwości często są tak groźne dla ogólnego stanu zdrowia, a nawet dla życia kobiet. Jest to związane przede wszystkim z tym, że choroby narządów płciowych cały czas są traktowane przez wiele kobiet jako tematy tabu i niestety nie wszystkie zauważając u siebie jakieś niepokojące objawy mają zwyczaj od razu umawiania się na wizytę u ginekologa. Cały czas także nie wszystkie kobiety wykonują regularne wizyty kontrolne w gabinecie ginekologicznym, a według zaleceń, powinny to robić raz do roku.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz ginekolog z gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Wyraźnymi wskazaniami do szybkiego umówienia się na wizytę w gabinecie ginekologicznym są m.in. odczuwanie bólów w podbrzuszu, odczuwanie dyskomfortu w trakcie współżycia czy krwawienia międzymiesiączkowe. Żeby mieć jednak zawsze spokój ducha i pewność, że w obrębie organizmu nie dzieje się nic złego, konieczne jest także regularne wykonywanie wizyt kontrolnych u ginekologa. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet najgroźniejsze choroby kobiece, najczęściej są możliwe do wyleczenia, ale warunkiem jest ich szybkie zdiagnozowanie. Regularne wizyty kontrolne u ginekologa pozwalają znacznie zminimalizować ryzyko niewykrycia jakiejś choroby.

Jakie schorzenia i choroby ginekologiczne występują najczęściej?

Pisząc o najczęściej leczonych chorobach ginekologicznych nie można zapominać przynajmniej o kilku rodzajach chorób i schorzeń. Wszystkie one są na szczęście możliwe do wyleczenia, jednak jeżeli będzie się odkładało cały czas wizytę w gabinecie ginekologicznym, już rozwinięte, z czasem mogą być bardzo groźne. Najczęściej leczonymi schorzeniami i chorobami ginekologicznymi są:

  • Mięśniaki macicy – Mięśniaki to łagodne guzy, które rozwijają się na ściankach macicy. W większości przypadków występują jednocześnie po kilka lub kilkanaście, ale bywają też przypadki, kiedy są obecne pojedynczo. Istnieje przynajmniej kilka rodzajów mięśniaków macicy, które rozróżnia się ze względu na miejsce ich wystąpienia. Najczęściej ich wystąpienie jest diagnozowane w trakcie wykonywania badanie USG narządu rodnego. Leczenie mięśniaków jest zależne od miejsca ich występowania oraz od objawów.
  • Różnego typu infekcje bakteryjne pochwy – Różnego typu infekcje pochwy są przyczyną powstających upławów oraz zmiany wyglądu i zapachu z okolic intymnych. Jest to również najczęstszy problem, z jakim kobiety zgłaszają się do ginekologów. Najpoważniejszym problemem związanym z infekcjami narządów rodnych jest to, że bardzo często, leczone na własną rękę, po pewnym czasie powracają, dlatego też w razie zaobserwowania u siebie jakichś objawów, koniecznie powinno się umówić na wizytę u specjalisty.
  • Endometrioza – Czyli rozrost błony śluzowej macicy poza jej jamę. Endometrioza najczęściej występuje w jamie otrzewnej, w jajowodach i w jajnikach. Częstymi jej objawami jest ból w trakcie stosunku, w trakcie menstruacji lub w trakcie oddawania moczu. Skutkiem endometriozy może być również niepłodność. Czasami chorobie towarzyszą również inne, bardziej ogólne objawy, jak np. nudności czy ogólne osłabienie organizmu. W leczeniu endometriozy, w zależności od jej stadium, można zastosować leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.
  • Zespół policystycznych jajników (PCOS) – Choroba, która najczęściej objawia się zaburzeniami w miesiączkowaniu, znacznym zwiększeniem masy ciała, problemami ze skórą lub pojawieniem się nieprawidłowego owłosienia. PCOS może także powodować zaburzenia owulacji, przez co ma się problemy z zajściem w ciążę. Zespół policystycznych jajników najczęściej jest leczony farmakologicznie, poprzez terapię hormonalną. Czasami jednak, przede wszystkim w leczeniu przyczyn niepłodności, konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Oczywiście wymienione wyżej choroby i schorzenia to nie są jeszcze wszystkie możliwe choroby żeńskich narządów płciowych. Te jednak występują najczęściej i ze względu na możliwe ich konsekwencje, trzeba na nie szczególnie uważać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *