leasing na start

Leasing dla nowych firm. Jak to działa?

Nowopowstałe przedsiębiorstwa rzadko dysponują kapitałem wystarczającym do zaspokojenia wszystkich potrzeb działalności. Zakupu niezbędnego sprzętu biurowego, lokalu, samochodów czy maszyn nie można jednak odkładać na później. Bez dostępu do podstawowych narzędzi firma nie może się rozwijać, a uzyskanie kredytu dla nowej działalności bywa trudne. Wtedy warto zainteresować się leasingiem.

Kiedy brać pod uwagę leasing?

Leasing jest jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupów dla przedsiębiorstwa i to nie tylko na początkowym etapie działalności. Do wyboru tego rozwiązania skłaniają przedsiębiorców liczne korzyści. Zakup firmowego samochodu za gotówkę oznaczałby zamrażanie pieniędzy w środkach trwałych, co przecież nigdy nie wpływa pozytywnie na płynność finansową przedsiębiorstwa. Zatem na leasing decydują się nie tylko nowe firmy, które nie mogą pozwolić sobie na duże zakupy.

„Leasing jest świetnym rozwiązaniem dla nowych firm i start-upów, które nie dysponują wystarczającym wkładem własnym i nie mają wymaganej zdolności kredytowej. Oczywiście, aby skorzystać z tej formy finansowania, również trzeba spełniać pewne warunki, są one jednak znacznie mniej restrykcyjne niż w przypadku kredytu” – mówi doradca biznesowy z Marshal Lion Consulting.

Jak dostać leasing na start?

Większego problemu z uzyskaniem leasingu nie będzie miała firma, która działa na rynku od sześciu miesięcy i może już przedstawić konkretne wyniki finansowe. Nieco mniej leasingodawców decyduje się finansować zakupy przedsiębiorstwom z trzymiesięcznym stażem. Co ciekawe, obecnie nawet najmłodsi przedsiębiorcy mogą otrzymać leasing – od pierwszego dnia działalności. Chcąc ubiegać się o taki leasing na start, najlepiej zwrócić się do doświadczonej firmy konsultingowej.

Leasing najczęściej wykorzystuje się na zakup samochodów osobowych i dostawczych. Co ciekawe, z takiego finansowania można korzystać nawet na zakup używanego auta. W przypadku zakupu samochodów stosuje się zwykle procedurę uproszczoną, w której przy składaniu wniosku wymagane jest minimum dokumentów.

Nieco trudniej jest otrzymać leasing na samochód ciężarowy lub specjalistyczne maszyny. Leasingodawcy w takich sytuacjach najczęściej wymagają przedstawienia przynajmniej półrocznej historii finansowej działalności. Jeżeli wsparcie potrzebne jest młodszemu przedsiębiorstwu, po raz kolejny dobrym pomysłem okaże się rozmowa z doradcą z firmy konsultingowej.

Doradca kredytowy jest w stanie znaleźć dobrą ofertę leasingową, nawet kiedy wydaje się, że takie finansowanie jest poza zasięgiem nowej firmy. Eksperci, którzy mogą pochwalić się dużym doświadczeniem i współpracą z licznymi instytucjami finansowymi, znają sposoby na zwiększenie wiarygodności młodego przedsiębiorcy, przy czym nie zawsze jedynym wyjściem jest dodatkowe zabezpieczenie w postaci poręczenia lub hipoteki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *