Światło i Styl

Lampy z drewna. Hit czy kit?

W wyposażeniu wnętrz, podobnie jak w branży odzieżowej, możemy obserwować bezustannie zmieniające się trendy. Choć aranżacje w stylu minimalistycznym wciąż są niezwykle pożądane, powoli ustępują miejsca bliskiemu naturze stylowi skandynawskiemu. Tak urządzane przestrzenie pełne są elementów ciepłych i inspirowanych przyrodą, toteż nie może zabraknąć w nich wyposażenia wykonanego właśnie z naturalnych materiałów.

Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w kreowaniu wnętrz, przy czym istotna jest nie tylko moc i barwa światła, ale też stylistyka opraw. Nic więc dziwnego, że w sklepach oświetleniowych znajdziemy szalenie bogatą i niezwykle różnorodną ofertę lamp. W bieżącym sezonie bardzo dużo miejsca w katalogach oświetleniowych poświęcono lampom z drewna, które idealnie pasują nie tylko do wnętrz skandynawskich, ale również tych utrzymanych w stylu rustykalnym, klasycznym, vintage i kolonialnym.

Lampa z drewna – powrót do korzeni

Drewno jest jednym z najstarszych materiałów wykorzystywanych przez człowieka do wytwarzania narzędzi i sprzętów. Dawniej cenione głównie za dużą dostępność, a dziś również za ekologiczny charakter, jest też bardzo łatwe w obróbce, co pozwala nadawać wykonywanym z niego przedmiotom najrozmaitsze formy.

Jako materiał naturalny, drewno pomaga w tworzeniu przyjaznej, ciepłej atmosfery w pomieszczeniach, co jest wskazane przede wszystkim w domach i mieszkaniach prywatnych. Drewniane elementy wyposażenia są nie tylko miłe dla oka, ale też po prostu zdrowe; w trakcie użytkowania nie emitują żadnych toksycznych substancji, a ich utylizacja jest bezpieczna dla środowiska. Również sama produkcja lamp z drewna jest eko, zwłaszcza w sytuacji, gdy korzystamy z naszych rodzimych gatunków.

Designerskie lampy z drewna

Szukając lamp do domu, rzadko kierujemy się wyłącznie względami ekologicznymi. Istotna jest przede wszystkim jakość wyposażenia i estetyka jego poszczególnych elementów. Jak pod tym względem wypadają lampy z drewna? Przyjrzyjmy się kilku przykładom z oferty sklepu Światło i Styl.

Najprostszym sposobem wykorzystania drewna do produkcji opraw oświetleniowych jest użycie go jako materiału do budowy podstaw lamp stojących podłogowych i stołowych. Choć pierwsze skojarzenie może odsyłać czytelnika do lamp znanych nam z czasów PRL-u, nowoczesne lampy z drewna przybierają najrozmaitsze formy (np. lampki stołowe Edison, Glenn, Len i Pablo prod. Lucide oraz Legno prod. Luminex). Ciekawym zabiegiem jest łączenie drewnianej podstawy z bardziej nowoczesną oprawą, czego przykładem może być model Joshua belgijskiego producenta Lucide, której druciany klosz reflektora zamocowany jest na regulowanym stelażu drewnianym.

Jednak współcześnie projektanci lamp z powodzeniem znajdują również inne sposoby wykorzystania drewna. Jak się okazuje, doskonale sprawdza się ono jako materiał do tworzenia abażurów i kloszy lamp wiszących. Warto zwrócić uwagę na eleganckie klosze lamp z serii Woody wspomnianego już producenta Lucide, czy designerskie lampy wiszące z kolekcji Legno (Luminex), Orbi, Dastan, Zoltan i Crack (Alfa). W katalogu producenta lamp Eglo znajdziemy też lekkie abażury do lamp wiszących, wykonane z cieniutkich drewnianych listewek (serie Cossano, Artana, Carnico, Sendero, Vintage, Kinross).

Oprócz lampek stołowych, lamp podłogowych oraz żyrandoli, z drewna wykonuje się także kinkiety, a nawet oprawy plafonów i halogenów. Możliwości wykorzystania drewna w branży oświetleniowej są praktycznie nieograniczone, a fantazja i swoboda designerów sprawia, że lampy tego typu bez wahania zasługują na miano hitu bieżącego, a prawdopodobnie również kilku nadchodzących sezonów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *