Ładowarka ZL30G

Ładowarka ZL30G – charakterystyka modelu

Mobilne maszyny są niezbędne na każdym placu budowy i w gospodarstwie rolnym. Szczególnie cenne i uniwersalne są ładowarki, które umożliwiają przemieszczanie różnych materiałów, płodów rolnych czy utrzymanie porządku. Wśród wielu modeli dostępnych na rynku na uwagę zasługuje ładowarka ZL30G, która wyróżnia się kompaktową budową i udźwigiem do 10,5 T. Poznaj ją bliżej.

Wydajny układ napędowy

Ładowarka ZL30G jest maszyną przeznaczoną do pracy w warunkach terenowych. Dzięki masywnym oponom dętkowym doskonale radzi sobie zarówno w polu, jak i na placu budowy. Aby dobrze spełniała swoje zadania, konieczny jest odpowiedni napęd. Jest nim wydajny 6-cylindrowy silnik Perkins Turbodiesel wyposażony w bezpośredni wtrysk paliwa i chłodzony płynem. Maksymalny moment obrotowy jednostki napędowej wynosi 460 Nm przy 1400 – 1600 obr/min. Moc silnika 125kM (92 kW) jest wystarczająca, aby mobilna ładowarka sprawdziła się w różnych sytuacjach, począwszy od zbiorów płodów rolnych po sprzątanie terenów zielonych czy gruzu porozbiórkowego. Ładowarkę ZL30G charakteryzują też:

  • skrzynia biegów typu powershift, z czterema biegami do przodu i dwoma do tyłu,
  • mosty Meritor PRC 111D006 o dużym przełożeniu – przedni sztywny i tylny wahliwy, o kącie wychylenia 28 stopni,
  • hamulec pneumatyczno-hydrauliczny na 4 koła,
  • pneumatyczny bębnowy hamulec postojowy,
  • układ centralnego smarowania Beka Max.

Charakterystyka układu hydraulicznego

Jak większość mobilnych ładowarek, tak i model ZL30G jest wyposażony w łyżkę obsługiwaną za pomocą układu hydraulicznego. Jego parametry decydują o szybkości pracy urządzenia i jego wydajności. Kąt skrętu ramienia w tym modelu wynosi 38 stopni, a promień skrętu to 4,8 m. Standardowa łyżka, którą producent – Fabryka Maszyn XCMG Europa – przewidział w wyposażeniu, ma masę 4 000 kg. Inne parametry pracy łyżki to:

  • czas podnoszenia < 6 s,
  • czas wysypu – 28 s,
  • czas cyklu < 10 s,
  • siła wyrywająca – 110 kN.

Urządzenie jest zasilane przez pompę hydrauliczną zębatą, która generuje maksymalne ciśnienie robocze 16 MPa oraz wymusza przepływ medium w tempie 100 ml/r.

Inne elementy wyposażenia

Ładowarka ZL30G została zaprojektowana i zbudowania z myślą nie tylko o niezawodnej pracy w terenie, ale też o komforcie operatora. Dlatego model wyposażono w wygodną kabinę ROPS/FOPS, której wnętrze zostało wyciszone i wzbogacone o ogrzewanie z klimatyzacją. Dodatkowym udogodnieniem dla kierowcy jest amortyzowany, ergonomiczny fotel. Konstrukcja jest bezpieczna dzięki zachowaniu standardów wymaganych normami europejskimi. Usprawnienia w prowadzeniu maszyny to między innymi: funkcjonalna deska rozdzielcza, system monitoringu błędów oraz dwuelementowy monitoring cofania. Warto też wspomnieć o dodatkowym wyposażeniu, na które składają się: specjalne łyżki o pojemności od 1,5 m3 do 2,8 m3, łyżka dzielona, widły do palet i chwytak do bali.