łączenie kolorów ścian

Łączenie kolorów ścian w praktyce

Usługi projektanta wnętrz przestają się wydawać zbędnym luksusem każdej osobie, która musiała kiedykolwiek samodzielnie zaplanować wystrój mieszkania czy biura. Jest to naprawdę spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli nasze ambicje wykraczają poza najbardziej standardowe efekty estetyczne. Jednym z niepozornych, ale w praktyce najtrudniejszych tematów jest łączenie kolorów ścian. Tak w ujęciu szerszym, jako dobieranie kolorów, które pojawią się w na różnych ścianach w całym lokalu, jak i w ujęciu węższym, czyli przy planowaniu każdej pojedynczej ściany. Istnieje kilka podejść, o które warto się oprzeć w czasie realizacji takiego projektu.

Zestawy kolorystyczne producentów farb
Wielu producentów oferuje swoje farby w zestawach kolorystycznych. Nie należy ich mylić po prostu z ofertą danej linii produktowej. Zestawy kolorystyczne to tak dobrane wycinki całej oferty, by ujęte w nich kolory były w stosunku do siebie komplementarne. Pozwala to na pominięcie wszelkich dyskusji o tym, czy dane kolory do siebie pasują. Tak, pasują. Tylko czy nam na pewno odpowiadają?
Tonacja-aranżacja
Zwłaszcza dla kameralnych mieszkań dobrym pomysłem jest oparcie się tak naprawdę o jeden kolor. Koncept polega na tym, że w różnych miejscach pojawi się jego inny odcień, jaśniejszy lub ciemniejszy. Zwłaszcza w przypadku barw pastelowych można uzyskać ładne efekty, ale warto pamiętać o ograniczeniach tej metody, które stają się bardzo szybko w pełni widoczne. Nie jest ona bowiem zbyt elastyczna, a na pewno nie jest też przebojowa.
Kolor przewodni i kolory dominujące
W przypadku, kiedy chcemy oprzeć aranżację przede wszystkim na własnych upodobaniach, możemy dokonać wyboru koloru przewodniego, który nada charakter całemu lokalowi, a potem uzupełnić go o nasze inne ulubione kolory. Tak powinno wyglądać łączenie kolorów ścian z jednym odcieniem głównym. Nie powinno ich być jednak więcej niż 4-5. W takim podejściu mieszkanie ma dominujący kolor, który będzie narzucał charakter aranżacji wszystkich pomieszczeń, ale każdy konkretny pokój będzie zbudowany wokół jednej barwy z naszego wachlarza kolorów ulubionych. Kolor podstawowy będzie dla niego tłem.
Eksperymenty na żywo
Bardzo ważne w czasie samodzielnej eksploracji palety barw jest to, by kolory zestawiać z ich rzeczywistym zastosowaniem. Coś, co wygląda dobrze w katalogu ,a nawet w komputerowej wizualizacji, nie zawsze odpowiednio przekłada się na realne warunki malowanego mieszkania. Dlatego warto korzystać z próbek farb i malować nimi cokolwiek w domu, chociażby kartony. W ten sposób zobaczymy, jak barwa prezentuje się naprawdę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *