Kwas tolfenamowy – co to jest i jak działa?

Migrena nie jest zwykłym bólem głowy. Może sprawić, że zwykły dzień zmieni się w najgorszy. Koncerny farmaceutyczne próbują stworzyć niezawodny lek na dokuczliwą migrenę – być może okaże się nim kwas tolfenamowy? Wyjaśniamy, co to jest i w jaki sposób działa.

Gdy migrena zaatakuje, może trwać od 4 do 72 godzin. Ponadto często nawraca i sprawia, że mamy kilka dni lub tygodni niemal wyjętych z życia. Ból jest tak silny, że cierpiący niewiele może zrobić – trudno normalnie funkcjonować. Domowe sposoby nie zawsze pomagają na wymioty, drętwienie kończyn czy nadwrażliwość. Kiedy ból jest nie do zniesienia i domowe sposoby na migrenę zawodzą, warto zażyć wtedy łagodny lek zawierający kwas tolfenamowy lub ibuprofen i zyskać chwilę wytchnienia.

Kwas tolfenamowy – co to jest?

Jeśli szukamy środków uśmierzających ból migrenowy, warto pamiętać, aby mimo wszystko wybierać leki niesteroidowe. Są bezpieczniejsze dla zdrowia. Zaliczamy do nich m.in. paracetamol, ibuprofen, czy kwas tolfenamowy, który wchodzi w skład niektórych leków dostępnych w aptece.

Kwas tolfenamowy wprowadzono na rynek medyczny pod koniec lat 70. XX w. – już wtedy jako lek na migrenę. Obecnie kwas ten jest coraz chętniej wykorzystywany, a jego działanie doceniane zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów.

Kwas tolfenamowy – działanie

Nic dziwnego, że kwas stosuje się do walki z migreną, a nawet tzw. aurą migrenową. Pacjenci chwalą jego bezpieczeństwo. Działanie przeciwbólowe potwierdziły badania przeprowadzone przez specjalistów – już po godzinie osiąga we krwi maksymalne stężenie, a pierwsze efekty można odczuć nawet po 30 minutach. Ponadto lekarze doceniają go za dodatkowe zalety, takie jak właściwości przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne.

Kwas tolfenamowy dostępny bez recepty

Warto sięgnąć po środki zawierające kwas tolfenamowy od razu, gdy czujemy, że zbliża się atak migreny – jego działanie jest wtedy najlepsze, a na efekty nie trzeba długo czekać. Ponadto może zmniejszyć się częstotliwość nawrotów bólu i ataków związanych z migreną, co docenią wszyscy pacjenci zmagający się z tą chorobą.

Środki zwierające kwas tolfenamowy dostępne są w każdej aptece i nie jest wymagana na nie recepta. Organizm dobrze go przyswaja i toleruje, jednak przed zażyciem zawsze należy zapoznać się z ulotką i przeciwwskazaniami do stosowania. Ze zdrowiem i niesprawdzonymi lekami lepiej nie eksperymentować, dlatego lepiej wybrać lek nieinwazyjny i sprawdzony, czyli przebadany przez lekarzy. Można też wybrać się po poradę do lekarza rodzinnego, aby ustalił właściwy plan leczenia.

Jak jednak wynika z badań, kwas tolfenamowy uznaje się za znacznie bezpieczniejszy niż klasyczne leki przeciwmigrenowe dostępne na receptę. Może się jednak zdarzyć, że nie każdy odczuje od razu ulgę. Jesli konieczne będzie zażyciem kolejnej dawki, należy koniecznie skonsulotwać to z lekarzem prowadzącym.