Kupujesz działkę poza miastem? Inwestuj z głową.

Rozważając kupno działki pod budowę domu, wielu z nas będzie skłaniało się ku zakupowi terenu poza miastem

Rozważając kupno działki pod budowę domu, wielu z nas będzie skłaniało się ku zakupowi terenu poza miastem. Często idealizujemy czyste, ciche, spokojne, zielone tereny wiejskie, daleko poza granicami naszej hałaśliwej i zatłoczonej miejscowości. Ale czy życie w domu pod lasem faktycznie jest szczytem marzeń? Zanim rzucisz wszystko, aby kupić działkę i postawić na niej dom, skonfrontuj się z rzeczywistością i upewnij się, że podejmujesz trafną decyzję.

Korzyści z zakupu ziemi

Ceny gruntów spadają wraz z odległością od dużych aglomeracji – im dalej od miasta, tym tańsze działki. Wielu ludzi kupuje grunty, ponieważ chce zbudować własny dom zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. Chcemy oddychać czystszym powietrzem i mieć więcej przestrzeni. Szerokie otwarte przestrzenie bez drzew rzucających dużo cienia są doskonałym miejscem do zainstalowania paneli słonecznych, co stanowi duży plus dla tych, którzy pragną obniżyć koszty życia, a jednocześnie dbać o środowisko naturalne.

Wady zakupu ziemi

Znalezienie wykwalifikowanej firmy budowlanej z najbliższej okolicy może być trudne. Być może zapłacisz nieco więcej, rekompensując pracownikom dystans. Transport materiałów budowlanych prawdopodobnie będzie kosztować nieco więcej niż w mieście. Wyjazd do miasta, nawet po zakupy spożywcze, może przysporzyć problemu, jeśli zdecydujesz się na kupno działki w dużej odległości od większych miejscowości.

Wynajem przed zakupem ziemi

Aby dokładnie zapoznać się z okolicą, warto na jakiś czas wynająć w niej dom czy mieszkanie.

Jako nowy rezydent możesz poznać wspólnotę mieszkaniową i i usłyszeć historie od lokalnych właścicieli, których nie usłyszysz, jeśli zbyt pochopnie podejmiesz decyzję o kupnie bez uprzedniego rozeznania.

Kilka czynników do rozważenia przed zakupem ziemi

Zapachy i dźwięki

Musisz wiedzieć, że decydując się na dom na wsi, zamieniasz smród spalin na naturalne zapachy dochodzące z hodowli zwierząt lub spowodowane rozrzuconym na polach nawozem. Nie zdziw się też, jeżeli Twój najbliższy sąsiad okaże się być w posiadaniu wyjątkowo hałaśliwego psa!

Zagrożenia naturalne

Niektóre rejony mogą stanowić habitat rzadkich gatunków roślin i zwierząt – upewnij się, czy dozwolone jest budowanie tam domów. Ponadto, musisz dowiedzieć się, czy w okolicy często wybuchają pożary, czy działa tam jedynie ochotnicza straż pożarna, co z zagrożeniem powodziowym, czy w przeszłości zdarzały się tam zalania terenu itp.

Ukształtowanie terenu

Jeśli ziemia znajduje się w pobliżu wzgórz lub skarp, sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo obsunięcia się terenu. Fundamenty mogą pęknąć, jeśli ziemia jest niestabilna. Dowiedz się, czy Twoja działka nie leży w rejonie potencjalnego osuwiska.

Media

Dowiedz się, jakie są możliwości doprowadzenia wody, prądu i gazu do Twojej potencjalnej posesji oraz jaki dostawca telewizji i internetu najlepiej sprawdza się w tej okolicy.

Złoty środek

Czasem nie warto popadać ze skrajności w skrajność i z miasta wyprowadzać się do malutkiej wsi. Doskonałym kompromisem w tym wypadku jest kupno działki na tyle daleko od miasta, aby odpocząć od jego zgiełku i tłoku, ale na tyle blisko, aby wciąż móc korzystać z miejskiej infrastruktury i bez problemu dojeżdżać tam do pracy. Takim miejscem jest Suchy Las, na północ od Poznania. Jeżeli jesteś zainteresowany kupnem działki w tym rejonie, skontaktuj się z przedstawicielem firmy Rombud. Odwiedź stronę www.rombud.pl i zapoznaj się z aktualną ofertą.