kolej-krzeselkowa

Które stacje narciarskie w Polsce są Freeski?

W okresach: tuż przed sezonem i tuż po nim, kiedy warunki do jazdy na nartach i desce są już/jeszcze doskonałe, ale na stokach robi się trochę luźniej, bo dzieci poszły już do szkół, a czas około świąteczny i urlopowy minął, wszystkie polskie stacje narciarskie oferują promocje cenowe. Tylko niektóre, idąc w ślady wielkich, prestiżowych kurortów, proponują karnety gratis.

W Austrii, we Włoszech, czy we Francji, stacji Freeski jest całkiem sporo. Jak to wygląda w Polsce, ile ich jest i jak to działa?

Freeski jest nowoczesną formą promocji. Hotele i stacje się promują, korzystają przy tym region i turyści. Ci ostatni otrzymują bardzo wymierny profit, czyli darmowy karnet na stok. Wystarczy, że skorzystają z noclegu polecanego (powiązanego) z daną stacją narciarską w odpowiednim czasie. Dzięki temu, kiedy kończą się na przykład ferie zimowe, stoki nie zamierają – a nadal tętnią życiem! To gratka dla tych, którzy kochają zimowe sporty i nie mogą się doczekać sezonu lub nie godzą się z dobiegającą końca zimą i chcą sobie białe szaleństwo maksymalnie przedłużyć. To jest możliwe – i to za darmo!

stacje-narciarskie

Popularnym kierunkiem w zimie są polskie miejscowości: Wisła, Ustroń i okolice. W tym regionie znajdziemy kilka stacji Freeski, które zapraszają w ramach tej inicjatywy wczesną wiosną. Należą do nich m.in. Nowa Osada, Cieńków, Klepki, Poniwiec, Stożek, Siglany i Palenica. W sezonie 2016/17 oferowano sześć miejsc noclegowych do wyboru.

Dość mocno w tym zakresie promuje się Arena SKI Zieleniec, stacja w województwie dolnośląskim, w okolicach Dusznik Zdroju. Ta stacja proponuje ponad 20 różnych adresów, zarówno w hotelach, jak i w pensjonatach czy kwaterach prywatnych. Gradacja standardu noclegów jest dość duża i każdy na pewno wybierze coś na swoją kieszeń i wedle swoich upodobań. W Zieleńcu można szusować z karnetem Freeski przed sezonem i po nim. Okres karnetu zależy tu od ilości zarezerwowanych dób hotelowych. Przypatrując się stacjom na Dolnym Śląsku, wskazać należy jeszcze ofertę freeski ośrodka narciarskiego Czarna Góra w Stroniu Śląskim. Tutaj w akcji biorą udział cztery różne miejsca noclegowe.

kolej-krzeselkowa-krynica

W województwie małopolskim prężnie działają trzy stacje w ramach freeski – zimą i latem! Latem są to zachęcające rabaty na okoliczne atrakcje w regionie (a południe Polski słynie z parków rozrywki, parków linowych, kolei krzesełkowych, parków rowerowych – np. biekparkkasina.pl i wielu innych), zimą natomiast – darmowe karnety na doskonale wyposażone, sztucznie dośnieżane i oświetlone stoki narciarskie. Darmowa jazda trwa od rozpoczęcia działalności stacji do 19 grudnia i od 26 lutego (koniec ferii) do zamknięcia wyciągów.

stacje-narciarskie-freeski

Jeśli zameldujesz się w Kasinie Wielkiej, położonej zaledwie 50 km od Krakowa, masz do dyspozycji stok zaliczany do średnio trudnych, położony na zalesionych zboczach Śnieżnicy, pięknego szczytu w Beskidzie Wyspowym. Kasinaski.pl poleca bardzo klimatyczne miejsca noclegowe i zróżnicowane, nie tylko ze względu na cenę: od budynku dworca kolejowego zaadaptowanego pod apartamenty, poprzez pokoje z ofertą SPA, aż po XVI wieczne komnaty w zabytkowych murach.

Małopolskiej Krynicy Zdrój nie trzeba przedstawiać. Jest to miasto bogate w ofertę noclegową i imponująca ich liczba przyłączyła się do tworzenia idei freeski. Wszystkie można sprawdzić i zobaczyć na freeskihotele.pl lub slotwinyarena.pl. Darmowy karnet można wykorzystać w stacji narciarskiej czynnej i aktywnej cały rok – Słotwiny Arena. Na miłośników deski i nart czeka tam 12 zróżnicowanych pod względem trudności tras zjazdowych, nowoczesna sześcioosobowa kolej Doppelmayr z osłonami przeciwwiatrowymi, świetne zaplecze dla rodzin dziećmi (dużą popularnością cieszy się zimowy plac zabaw Kubuś-SKI i szkoła narciarska dla najmłodszych). W sezonie 2017/2018 stacja podniosła standardy infrastruktury do poziomu europejskiego uruchamiając zaplecze w postaci najnowocześniejszego serwisu nart w Polsce, a także wypożyczalnię z ponad 500 kompletami butów, nart, desek snowboardowych. Kompleks uzupełnia sklep oraz przechowalnia, rewelacyjne rozwiązanie dla klientów, którzy planują więcej niż jeden dzień pobytu w Krynicy. Stacja posiada własną szkołę narciarską ze stokiem szkoleniowym.

Trzecią małopolską stacją (położoną blisko granicy z województwem śląskim) jest Czarny Groń k. Andrychowa. Ten kompleks odwiedzany jest licznie przez polskich i zagranicznych turystów (w niedużej odległości: Wadowice, Kraków). Dysponuje profesjonalnie obsługiwanymi czterema różnymi trasami, Tiger – snowparkiem z licznymi przeszkodami, miejscami noclegowym bezpośrednio przy wyciągu i infrastrukturą na najwyższym poziomie. Goście mogą też skorzystać z pełnej oferty SPA w Hotel&Spa Czarny Groń i wielu innych, zimowych atrakcji obiektu, o których dużo więcej na czarnygron.pl

Atrakcje Polski Południowej wraz z ofertą freeski zdecydowanie najszerzej opisane i zestawione zostały na stronie: freeskihotele.pl.

freeskihotele-pl

Idea Freeski jest prosta: meldujesz się, odbierasz karnet, jeździsz i korzystasz! Wielu Europejczyków cieszy się tym i organizuje swoje zajęcia tak, by zyskać dodatkowy czas na sport i zaoszczędzić pieniądze.