Kotły na pellet

Kotły na pellet – charakterystyka

Obecnie na rynku dostępnych jest całkiem sporo rozmaitych rozwiązań, jeśli chodzi o technologie grzewcze. Podwyżki cen oleju i gazu sprawiły, że znów przychylniejszym okiem zaczęto spoglądać w kierunku kotłów na paliwa stałe. Na szczególną uwagę zasługują zaś znacznie bardziej ekologiczne niż w przypadku kotłów węglowych kotły na biomasę, a zwłaszcza kotły na pellet. Co warto o nich wiedzieć?

Na początku warto przybliżyć właściwości pelletu tym, którzy jeszcze nie wiedzą dokładnie, co to jest. Otóż pelletem nazywamy drobne walcowate granulki powstałe w wyniku sprasowania odpadów drzewnych. W przeciwieństwie do węgla nie pylą, łatwiej więc utrzymać miejsce przechowywania zapasów tego ekologicznego paliwa w czystości. W procesie spalania pelletu wytwarza się też mniej popiołu i szkodliwych substancji przedostających się do atmosfery. Jego wysoka kaloryczność (a więc tym samym wydajność) jest jeszcze jednym powodem, dla którego coraz więcej osób interesuje się spalaniem tej właśnie formy biomasy.

Automatyczne dostarczanie paliwa i tlenu

Aby było jednak ono możliwe, potrzeba specjalnie skonstruowanego kotła. I tutaj pojawiają się kolejne zalety. Granulki pelletu doskonale nadają się bowiem do tego, by do komory spalania z zasobnika dostarczał je automatyczny podajnik, ślimakowy bądź pneumatyczny. Dzięki elektronicznym czujnikom, fotokomórkom i termostatom do kotła wędruje dokładnie tyle paliwa, ile jest potrzebne, by osiągnąć zadaną przez użytkownika temperaturę.

Innym ważnym dla uzyskania tego efektu czynnikiem jest również w pełni zautomatyzowane dostarczanie do komory spalania odpowiednich ilości powietrza – uzupełnia ekspert z internetowego sklepu z kotłami 499.com.pl. – Odpowiada za to wentylator, który reguluje też wydmuch spalin do komina – dodaje.

Wygoda i bezpieczeństwo

Zarówno podajnik, jak i wentylator włączają się samoczynnie w momencie uruchomienia kotła, kiedy to elektryczna grzałka rozpala paliwo w piecu po naciśnięciu stosownego przycisku. Jak więc widać, nie musimy się zajmować nawet rozpalaniem. Do zadań użytkownika pozostaje tylko co jakiś czas uzupełnić zapas pelletu w zasobniku (w przypadku niektórych urządzeń może to mieć miejsce choćby zaledwie raz na tydzień) oraz regularnie czyścić kocioł. Warto przy tym pamiętać, że im lepsza jakość pelletu, tym rzadziej trzeba to robić. Niektóre modele kotłów są zaś wyposażone w palniki antynagarowe, co dodatkowo podnosi walory tej technologii i pozwala spalać tani pellet drzewny.

Jej stale rosnąca popularność wynika również z wysokiego stopnia bezpieczeństwa charakteryzującego kotły na pellet. Jeśli temperatura w niepokojący sposób zwiększa się, odpowiedni czujnik wysyła sygnał do zaworu wodnego, by ten zagasił płomień. System specjalnych śluz natomiast z jednej strony odcina w takim momencie dopływ paliwa do kotła, a z drugiej – zapobiega cofaniu się ognia, chroniąc w ten sposób zasobnik przed pożarem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *