Konserwacja wentylacji mechanicznej – jak powinna przebiegać?

Tak samo jak każde inne urządzenie mechaniczne, tak i wentylacja, która pracuje zwykle przez większą część dnia, w pewnym momencie zużywa niektóre swoje części.

Dlatego też niezwykle istotną czynnością wpływającą na właściwe funkcjonowanie wentylacji jest jej odpowiednia konserwacja.

Zrób to sam

Część czynności, które związane są z konserwowaniem tego urządzenia użytkownik może wykonać w pełni samodzielnie. Można do nich zaliczyć przede wszystkim systematyczne czyszczenie filtrów, jak również ich regularną wymianę. Wymiany filtrów powinny odbywać się w odstępach od dwóch do czterech miesięcy, oczywiście w zależności od stopnia ich zabrudzenia. Dlaczego jest to tak ważne ? Przede wszystkim dlatego, że włączenie wentylacji z zanieczyszczonymi filtrami będzie zupełnie bezzasadne, a parametry pracy samej wentylacji mogą obniżyć się nawet o 30%. Ponadto zużywa ona w takim wypadku znacznie więcej energii elektrycznej.

Skorzystaj z usług oferowanych przez fachowców

Z konserwacją związane są również czynności, które lepiej powierzyć fachowcom. Chodzi tutaj głównie o okresowe przeglądy rekuperatora. Do czynności, które wykonuje w takim wypadku specjalista należy zaliczyć chociażby dokładne odkurzanie wnętrza urządzenia, wymycie wymiennika ciepła, jak i o czyszczenie łopatek wentylatorów.

Ponadto instalator, który wykonuje okresowe przeglądy wentylacji powinien również poddać sprawdzeniu stan zabrudzenia wyrzutni i czerpni, jak również skontrolować czystość całej instalacji. Dodatkowo wskazane jest także sprawdzenie wielkości przepływu powietrza w konkretnych pomieszczeniach, które wykonywane jest za pomocą anemometru.

Ciesz się w pełni sprawną wentylacją

Opisane wyżej czynności pozwalają użytkownikom wentylacji cieszyć się w pełni z jej sprawności, która w stu procentach spełnia powierzoną jej rolę. Odpowiednio częsta konserwacja wentylacji pozwoli na znacznie dłuższe cieszenie się jej funkcjami. Koszty związane z wykonywaniem wszelkich profesjonalnych konserwacji wentylacji w pełni odzwierciedlają korzyści, jakie mogą uzyskać użytkownicy, którzy przebywają w pomieszczeniach wentylowanych przez w pełni sprawną instalację wentylacyjną.