czyszczenie-dachu

Konserwacja i mycie dachu domu – kiedy i jak często?

Jeśli jesteś właścicielem domu, na pewno zastanawiasz się jak często myć dach. Wprawdzie padające deszcze nieco oczyszczają jego powierzchnię, jednak na naturze tak do końca nie trzeba polegać. Kiedy i jak często myć dach domu oraz jak go konserwować? Odpowiedzi na te pytania szukaj w poniższym artykule.

Jak dbać o dach swojego domu?

Warto zdać sobie sprawę z tego, że częstotliwość mycia dachu zależy od położenia budynku. Rzadziej będziesz czyścił dach domu, który stoi na działce lub w szczerym polu. Nie jest on bowiem narażony tak bardzo na spadające i butwiejące liście, jak ten stojący na terenie zadrzewionym. Najbardziej brudzą się dachy domów zlokalizowanych w pobliżu sadów i lasów.

Spadające liście gromadzą się w koszach dachu, przy lukarnach, przy kominach, oknach i wyłazach dachowych. Często zalegają także w rynnach. Musisz wiedzieć, że kosze dachu, jak i rynny trzeba oczyszczać przynajmniej raz w roku (szczególnie przed chłodniejszą porą roku i w czasie silnych opadów). Możesz także podjąć działania profilaktyczne i na rynny założyć specjalną siatkę, która zapobiegnie przedostawaniu się liści. Jednak owe siatki także trzeba od czasu do czasu opróżniać, ponieważ liście zalegające w niej utrudniają odprowadzanie wody opadowej. Jeśli nie będziesz czyścił siatki regularnie, może dojść do częściowego lub całkowitego zatkania systemu rynnowego, a tego przecież nie chcemy. Rynny, które będą niedrożne, mogą ulec korozji, ta natomiast doprowadzi do przeciekania i zalewania elewacji. Zimą mogą także wystąpić oblodzenia. Wszystko to prowadzi do zniszczenia elewacji, w tym między innymi do odpadania tynku.

Nieoczyszczone kosze, miejsca przy kominach i oknach połaciowych często prowadzą do zniszczenia dachu. Bywa, że pojawia się pleśń i mech, które szpecą dach.

Dlaczego należy sprawdzać stan dachu i jak często to robić?

Dach i jego pokrycie musisz kontrolować przynajmniej raz w roku. Bardziej szczegółowe przeglądy przeprowadza się co 5 lat. Wtedy sprawdza się stan pokrycia dachowego, powłokę izolacyjną i kolor. Powinieneś to robić bez względu na rodzaj dachówki oraz przez cały okres gwarancji wydany na konkretny materiał.

Jak już wspomnieliśmy, przy oględzinach zwróć uwagę na stan koszy, stan systemu rynnowego i stan krawędzi dachu.

Często dzieje się tak, że na dachówkach pojawiają się pęknięcia i rdza. Powinieneś sprawdzić ich zabarwienie oraz to, czy nie uległy ukruszeniu. Wadliwe dachówki po prostu wymień na nowe. Obserwuj czy nie pojawiły się na nich pleśnie lub mech.

Rodzaj pokrycia dachowego a jego konserwacja

Konserwacja dachu domu w dużej mierze zależy od jego pokrycia. Jeśli chodzi o pokrycia z blachy ocynkowanej niemalowanej, po kilku latach może pojawić się rdza, a samo pokrycie zmatowieć i stracić swój pierwotny wygląd (o utracie szczelności oczywiście nie wspominając). Jak konserwować tego rodzaju dachy? Najlepiej, abyś pomalował je farbami przeznaczonymi do blachy ocynkowanej.

Z kolei blacha malowana ma to do siebie, że jej powłoka lubi pękać, odbarwiać się lub odpadać miejscowo kawałkami. Dlatego regularnie sprawdzaj, czy powierzchnia nie posiada pęknięć lub czy nie tworzą się na niej pęcherze. Kiedy zauważysz niedoskonałości, zleć konserwację i naprawę dachu profesjonalistom. Oczywiście te mniejsze uszkodzenia zlikwidujesz sam, malując pokrycie dachu jedno- lub dwukrotnie w zależności od stopnia ubytku farby.

A co w przypadku dachu z papy lub bitumu? Musisz regularnie sprawdzać jego izolacyjność. Tego rodzaju pokrycie narażone jest na przetarcia, dziury i pęknięcia. Papę wymienia się fragmentarycznie lub całościowo.

O czym powinieneś pamiętać, jeśli chcesz kompleksowo zadbać o swój dach? Co roku przeprowadzaj kontrole dachu. Oględziny co 5 lat powinny być bardziej szczegółowe. Producenci pokryć dachowych zalecają mycie co 5-10 lat – taki czas jest optymalny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *