Kominki

Kominki jako źródło ciepła w budynkach mieszkalnych

W obiektach mieszkalnych gdzie nie ma wydzielonego pomieszczenia na kotłownie, można montować kominki opalane drewnem. Takie urządzenia ulokowane w centralnej części domu pozwolą na ogrzewanie całego budynku lub mogą wspomagać inne instalacje grzewcze.

Dodatkowo dzięki szybom montowanym w paleniska są elementem dekoracyjnym wnoszącym rustykalny klimat do wnętrz. W taki sposób pomieszczenie wyposażone w taki wkład kominkowy może być aranżowane jako reprezentacyjna część domu lub kameralna przestrzeń dla domowników z przeznaczeniem na wypoczynek. W miejscach takich musi się znaleźć przestrzeń na akcesoria dodatkowe oraz na zapas drewna.

Klasyczne kominki z nadmuchem ciepłego powietrza

Mała ilość elementów mechanicznych sprawia, że takie rozwiązania jak nadmuch ciepłego powietrza są nadal popularne. Palenisko umieszczone w żeliwnej l obudowie nagrzewa się i emituje ciepło. Specjalna komora gromadząca takie ciepło dostarcza je rurami do pomieszczeń w całym obiekcie. To ułatwia ogrzewanie i umożliwia dostarczenie ogrzanego powietrza na znaczną odległość. Takie przewody nadmuchowe powinny być izolowane, aby nie występowały w transporcie straty ciepła. Każdy taki przewód może kończyć się anemostatem lub kratką wentylacyjną w ścianie, lub suficie pomieszczenia docelowego. Jeżeli w budynku są przeszkody architektoniczne dla instalacji grawitacyjnej, powinien zostać zainstalowany wentylator kominkowy wymuszający ruch powietrza w instalacji nadmuchowej. Zwiększa to efektywność całej instalacji oraz pozwala na szybsze dotarcie ciepła do wszystkich pomieszczeń w budynku. Takie nawiewy mają zamontowane czujniki termostatyczne, co pozwala używać ich tylko wtedy kiedy kominek jest wystarczająco nagrzany.

Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym

Jeżeli posiadamy już instalację centralnego ogrzewania, możemy zastosować wkład kominkowy wyposażony w płaszcz wodny. Zasada działania jest podobna jak w standardowym piecu centralnego ogrzewania. W tym wypadku czynnikiem grzewczym jest woda i ta zostaje nagrzana dzięki procesowi spalania drewna w palenisku takiego kominka. Za pomocą pomp ogrzewać można grzejniki i instalacje podłogowe. Przy zastosowaniu wymienników ciepła połączyć można taki układ z już istniejącą siecią grzewczą tak, aby uzupełniała ilość ciepła wytworzoną dzięki kominkowi z płaszczem wodnym. Rozwiązanie to wymaga większego nakładu prac hydraulicznych oraz zabezpieczeń przed uzyskaniem temperatury wrzenia w obiegu substancji grzewczej. Dzięki połączeniu kilku układów właściciel budynku ma wybór urządzeń grzewczych stosowanych w określonym momencie.

Materiały do dekoracyjnych obudów kominkowych

Na ten temat inwestor ma dużą dowolność wyboru formy wykończenia kominka. Standardowe cegły klinkierowe są tylko jednym z wariantów aranżacji. Obecnie można używać również kafli piecowych oraz płyt ceramicznych w dowolnym kolorze, oraz strukturze. Ważny jest tylko dobór materiałów tak, aby były one odporne na różnice temperatur a zaprawy klejące, były elastyczne, aby uniemożliwić pękanie spoin i łączeń.

Informacje dodatkowe

Informacje dodatkowe o kominkach, a także o innych produktach wyposażenia warsztatowego, np. kowadła, dostępne są na stronie szalonymax.pl – sklep internetowy  – sprawdź więcej

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *