klubiku dla malucha

Klubik dla malucha. Miejsce relaksu, nauki i zabawy

Wielu rodziców dzieci, które nie są jeszcze w wieku przedszkolnym, nie jest w stanie zapewnić opieki swoim pociechom w określonych godzinach z uwagi na obowiązki zawodowe. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może być zapisanie dziecka do klubiku dla malucha. Jak działa taka placówka i co Twoja pociecha ma w niej zapewnione? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Klubik dla malucha – zasady funkcjonowania

Nie wszyscy wiedzą, że klubik dla malucha nie jest tym samym, co żłobek. To miejsce przeznaczone dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat (lub w szczególnych przypadkach 4 lat), którymi przez określony czas, czyli do 10 godzin dziennie, nie mogą się zająć rodzice. Obecność tych ostatnich podczas zajęć jest jednak dopuszczalna. Tymczasem do żłobka mogą uczęszczać już 20-tygodniowe dzieci, ale ich rodzice nie mogą uczestniczyć w organizowanych przez placówkę zajęciach.

Funkcjonowanie klubików dla maluchów, podobnie zresztą jak i żłobków, reguluje odpowiednia ustawa. Według jej zapisów maksymalna liczba miejsc w klubiku to 30, podczas gdy w żłobku może być ona większa. Identycznie przedstawia się natomiast kwestia wymogów co do liczby opiekunów. Zarówno w klubiku, jak i w żłobku jeden opiekun przypada na maksymalnie 8 dzieci. Jeśli w grupie znajduje się dziecko niepełnosprawne lub wymagające szczególnej opieki, to ta liczba zmniejsza się do 5. Opiekunem w klubiku, podobnie jak w żłobku, może być osoba, która ukończyła studia na kierunku pedagogicznym, położniczym lub pielęgniarskim, albo posiada co najmniej średnie wykształcenie i 2 lata doświadczenia w opiece nad dziećmi. Jeśli nie spełnia tych kryteriów, musi odbyć szkolenie trwające 280 godzin, z czego co najmniej 80 godzin to sprawowanie opieki nad dzieckiem pod nadzorem upoważnionej osoby.

Wszystkie klubiki dla malucha podlegają wójtowi gminy, burmistrzowi lub prezydentowi miasta i muszą być oficjalnie zarejestrowane w odpowiednim rejestrze klubików dla malucha i żłobków we właściwej jednostce samorządu terytorialnego. Niezbędne do tego są różne dokumenty, m.in. oświadczenia o spełnieniu warunków lokalowych i posiadania prawa do lokalu, w którym mają być organizowane zajęcia.

Warunki przyjmowania dzieci do klubiku dla malucha i zasady organizacyjne placówki określa jej statut. Powinny być w nim wskazane jej cele i zadania oraz sposób ich realizacji uwzględniający specyficzne potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami i wymagających szczególnej opieki. Dodatkowo trzeba w nim określić godziny funkcjonowania i opłaty za korzystanie z klubiku. „Głównym zadaniem klubiku dla malucha jest zapewnienie dzieciom opieki w warunkach zbliżonych do tych, jakie mają w domu. Placówka ma również zagwarantować maluchom właściwą opiekę pielęgnacyjną i edukacyjną poprzez prowadzenie zajęć w formie zabawy z elementami edukacji oraz odpowiedni czas na wypoczynek. Dodatkowo do jej obowiązków należy zapewnienie dzieciom pełnowartościowego wyżywienia” – wyjaśnia opiekunka w klubiku dla malucha przy Niepublicznym Przedszkolu Raz Dwa Trzy – My w Warszawie.

Co może robić Twoje dziecko w klubiku dla malucha?

Jeśli klubik dla malucha jest profesjonalnie zorganizowany i sprawnie prowadzony, Twoje dziecko na pewno nie będzie się w nim nudzić. Przede wszystkim taka placówka oferuje rozmaite formy gier i zabaw z elementami edukacyjnymi. Podczas tego typu zajęć kształtowane są głównie umiejętności mówienia i słuchania oraz wyrażania podstawowych emocji i uczuć. W niektórych placówkach próbuje się też uczyć poprzez zabawę dzieci zbliżające się do wieku przedszkolnego podstaw pisania i czytania. Na ogół w klubikach dla malucha odbywają się również warsztaty plastyczne, które służą spełnianiu potrzeby ekspresji emocjonalnej oraz inne rozwijające dziecięcą kreatywność i wyobraźnię ćwiczenia. Coraz częściej w takich placówkach pojawiają się także zajęcia z języków obcych.

Niezbędne w każdym klubiku dla malucha są rozmaite zabawy ruchowe, czasami wzbogacane o elementy gimnastyki korekcyjnej. Ważną rolę w rozwoju maluchów odgrywają dodatkowo zajęcia rytmiczne i muzykoterapia. Rozwijają one wrażliwość dzieci oraz kształtują w nich poczucie rytmu i słuch muzyczny. Istnieją również takie klubiki dla malucha, w których organizuje się zajęcia logopedyczne. Im bogatsza i bardziej urozmaicona jest oferta edukacyjna klubiku dla malucha, tym większa szansa na dynamiczny i bardziej wszechstronny rozwój dziecka oraz odkrycie i kształtowanie jego naturalnych predyspozycji.

W klubiku dla malucha dziecko powinno mieć także możliwość swobodnej, ale i bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu. Obowiązkowym elementem infrastruktury takiej placówki jest więc plac zabaw z piaskownicą i różnymi urządzeniami czy sprzętami służącymi do zabawy (ważne, żeby posiadały one odpowiednie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa). Dodatkowo istotną kwestią jest, aby plac zabaw miał odpowiednio przyczepną, antypoślizgową i bezpieczną dla dzieci nawierzchnię, najlepiej z wylewki kauczukowej lub poliuretanu.

W klubiku dla malucha Twoje dziecko może również odpocząć i zrelaksować się po intensywnych zabawach i zajęciach edukacyjnych. Czytanie bajek i słuchanie wyciszającej, uspokajającej muzyki to nieodłączna część każdego dnia. W niektórych klubikach zorganizowana jest też specjalna strefa dla rodziców, w której mogą oni spokojnie usiąść, wypić kawę, wymienić się poglądami i spostrzeżeniami czy chwilę odpocząć po pracy, a przed kolejnymi wyzwaniami związanymi z opieką nad dziećmi.

Chcesz zapisać swoje dziecko do klubiku dla malucha? Nie zapomnij sprawdzić, czy dana placówka figuruje w odpowiednim rejestrze klubów dziecięcych i żłobków we właściwej jednostce samorządu terytorialnego. Weź również pod uwagę to, jak bogata i różnorodna jest oferta zajęć. Dzięki temu upewnisz się, że Twoje dziecko znajdzie się pod właściwą opieką i będzie miało zagwarantowaną możliwość wszechstronnego rozwoju w sferach psychofizycznej, emocjonalnej i społecznej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *