montaż klimatyzacji

Klimatyzacja w samochodach

Klimatyzacja swoją karierę w dziedzinie motoryzacji zaczęła jeszcze przed rozpoczęciem II wojny światowej. Dzisiaj zakłada się ją w większości ogólnodostępnych samochód.

Korzystanie z klimatyzacji ma wiele plusów. Niemniej jednak istnieją też niestety minusy jej użytkowania. Klimatyzacja w samochodach zadebiutowała w 1933 roku. Niemniej jednak pierwszy samochód, który przeszedł montaż klimatyzacji pojawił się dopiero dwadzieścia lat później. Pierwszym autem, w którym zamontowano klimatyzację był Chrysler Imperial Airtemp. Od tego czasu zasady funkcjonowania klimatyzacji w samochodach nie uległy żadnym zmianom. Jednakże obecnie nie jest to już wyposażenie zaliczane do luksusowych. Można ją bez przeszkód nazwać wyposażeniem standardowym w większości produkowanych obecnie samochodów. Kilkadziesiąt lat w bardzo jasny sposób udowodniło, że klimatyzacja w samochodzie bardzo podnosi komfort jazdy, zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Wszyscy kierowcy dosyć szybko przyzwyczaili się do tego udogodnienia i obecnie bardzo chętnie wciskają przycisk z napisem A/ C.

Zalety klimatyzacji

Zdecydowanie największą zaletą klimatyzacji jest fakt, że potrafi ona w efektywny i niewątpliwie zauważalny sposób regulować temperaturę w samochodzie. Nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych, dzięki czemu możemy mieć wewnątrz pojazdu zawsze optymalną temperaturę. Poza tym osusza powietrze, dzięki czemu w kabinie tworzy się przyjemny mikroklimat.

Wady klimatyzacji

Zastosowanie klimatyzacji w codziennych podróżach samochodem niewątpliwie niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Niemniej jednak nieumiejętne jej użytkowanie może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. W upalne dni nie powinniśmy przesadzać z obniżaniem temperatury w samochodzie. Maksymalna różnica temperatur pomiędzy wnętrzem auta, a naturalnym otoczeniem nie powinna przekroczyć 6 stopni Celsjusza. Poza tym należy mieć na uwadze, że zbyt intensywna klimatyzacja może doprowadzić nawet do poważnego przeziębienia. Jedyną wadą klimatyzacji jest minimalne zwiększenie zużycia paliwa, niemniej jednak nowoczesne układy podnoszą zużycie naprawdę w niewielkim stopniu. Dzięki czemu nie musimy obawiać się dużo większych rachunków na stacji benzynowej.