Klimatyzacja w domu – konieczność czy niepotrzebny wydatek

Jeszcze do niedawna, klimatyzatory kojarzyły się tylko z budynkami biurowymi lub lokalami handlowymi.

Były duże, ciężkie, niepraktyczne i drogie. Ich montaż wymagał ingerencji w infrastrukturę wewnętrzną budynku. Wraz z rozwojem technologii, na rynku pojawiły się takie sprzęty, które nie kosztują fortuny i można je bez problemów zamontować. Klimatyzacja w domu już nikogo nie dziwi. To rozwiązanie jest szczególnie doceniane i regularnie wykorzystywane przez osoby, które mają małe dzieci lub zwierzęta. Rewelacyjnie sprawdzi się też w mieszkaniach o małym metrażu, które ciężko przewietrzyć ze względu na brak balkonu, małą liczbę okien lub okna znajdujące się tylko po jednej stronie budynku.

Oczywiście truizmem jest stwierdzenie, że dobre rzeczy nie są zazwyczaj tanie. Natomiast już od kilku lat klimatyzacja to nie jest wydatek, na który trzeba zbierać latami. Bez względu na to, na jaki dokładnie rodzaj sprzętu się zdecydujemy, to sam montaż klimatyzacji, na przykład ściennej, zajmuje maksymalnie kilka godzin. Dobra ekipa wykona go szybko i sprawnie, a sprzątanie nie zajmie nam wiele więcej czasu niż regularne domowe porządki. Taki sprzęt nie należy z pewnością do najbardziej estetycznych ozdób, dlatego warto zamontować go w mniej widocznym miejscu. Dobrym wyborem będą też wszystkie skosy, ścianki o niestandardowym kształcie, na których sprytnie można ukryć urządzenie.

Gdy już dołączymy do szczęśliwego grona zadowolonych posiadaczy klimatyzacji, to warto pamiętać, że o ten sprzęt również trzeba regularnie dbać. Montaż jest jednorazowy, ale serwis klimatyzacji musi być wykonywany raz do roku. Bez wymiany filtra powietrze w pomieszczeniu będzie gorszej jakości, co może być bardzo odczuwalne szczególnie dla alergików i astmatyków. To stały wydatek w domowym budżecie, jednak nie należy z niego rezygnować.

Czy warto inwestować w klimatyzację? To zależy. Z pewnością nie jest potrzebna w każdym domu. Dużo zależy od tego, czy mieszkamy w mniejszej miejscowości blisko zielonych terenów, czy na dużym osiedlu w samym centrum miasta. Im bardziej zabudowana infrastruktura, tym budynki szybciej nagrzewają się w lecie i dłużej trzymają to ciepło w murach. Jeśli nie jesteśmy wielbicielami wakacji w tropikach, to klimatyzacja da nam oczekiwanie wytchnienie w letnim okresie.