Klasyfikacja opakowań kartonowych według FEFCO

Oficjalny katalog opakowań FEFCO został opracowany przez Europejską Federację Producentów Tektury Falistej. Celem jego powstania było uproszczenie i ujednolicenie nomenklatury związanej z opakowaniami, a także surowcem służącym do ich produkcji, czyli tekturą. W ten sposób zaistniał specjalny system symboli, które z powodzeniem zastępują bardziej złożone i wieloetapowe opisy konstrukcyjne opakowań.

Symbole w katalogu FEFCO

Znaczenie symboli jest zrozumiałe na całym świecie, ponieważ są one całkowicie upowszechnione międzynarodowo. Dzięki temu pełnią rolę prostego i czytelnego środka komunikacyjnego, z którego korzysta nie tylko producent opakowań kartonowych, ale również ich dystrybutorzy i nabywcy. Niezależnie od różnic językowych, obecność konkretnych symboli w specyfikacjach, a także treści zamówień związanych z opakowaniami, znacznie zmniejsza ryzyko jakichkolwiek błędów i nieścisłości. Konstrukcja katalogu FEFCO jest bardzo przejrzysta, a jego treść prezentowana zostaje za pomocą kilku określonych zasad.

Konstrukcja katalogu

Wszystkie wykroje opakowań przedstawia się w katalogu od strony wewnętrznej. Jeżeli nie ma co do tego innych wskazań, są one wyrażone są w milimetrach, w określonej kolejności. Najpierw podawana jest długość, czyli w ustawieniu do otwarcia dłuższy z wymiarów opakowania. Następnie szerokość, będąca oznaczeniem krótszego z wymiarów, a na końcu wysokość – oznaczająca wymiar pomiędzy górą opakowania, a jego podstawą. Powyższe wymiary ustalane powinny być w standardowych warunkach klimatycznych, z uwzględnieniem grubości materiału oraz na wykroju rozłożonym od środka.

Zapisy w katalogu FEFCO

W katalogu FEFCO obecne są zapisy odnoszące się do wzorów opakowań o konkretnych parametrach i zastosowaniach, dzięki czemu producent kartonów może świadomie oznaczać i odczytywać symbole. Wśród nich znajduje się m.in. sposób zapisu wysokości dla pudeł teleskopowych i pudeł z nachodzącymi na siebie klapami zewnętrznymi, a także schemat podawania wymiarów dla arkuszy tektury falistej. Niektóre typy opakowań posiadają wersje pochodne, jednak nie muszą posiadać w katalogu nowego standardu. Wówczas do wersji podstawowej dodawane jest rozszerzenie oddzielone myślnikiem, dzięki czemu określeniem tym oznaczyć można indywidualne opakowania kartonowe producenta.

Indywidualne cechy konstrukcji

Ostateczna konstrukcja przedstawionych w katalogu typów pudeł kartonowych może być kombinacją kilku modeli. Wówczas połączenia niektórych elementów polegające na klejeniu, szyciu lub stosowaniu taśmy, również mogą zostać wskazane w zapisie. Natomiast każde z opakowań prezentowanych w katalogu posiada określony rodzaj składania. W zależności od konstrukcji może to być zwykłe składanie ręczne, automatyczne lub też wymagające połączenia obydwu tych rodzajów. W katalogu FEFCO stosuje się podział podstawowych konstrukcji opakowań. Należą do nich rolki i arkusze stosowane w handlu, a także pudła klapowe, teleskopowe, składane, wsuwane, łączone trwale oraz klejone – jednoczęściowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *