kije narciarskie

Kijki narciarskie – kiedy i jak ich używać?

Kije narciarskie to obok nart, butów i odzieży narciarskiej oraz gogli i kasku, kolejny, niezbędny element każdego narciarza. Dzięki nim możliwe jest m.in. utrzymanie równowagi i odpowiedniej postawy ciała, przez co jazda na nartach jest komfortowa i efektywna. W czym konkretnie pomagają kijki oraz jak ich odpowiednio używać? Dowiedz się, dlaczego są tak istotne podczas zimowego szaleństwa.

Kiedy narciarzowi przydadzą się kije narciarskie?

Kije narciarskie używane są przez narciarzy na różnym etapie zaawansowania ich jazdy na nartach i służą głównie do utrzymania równowagi oraz prędkości. Aby manewry były szybkie i skuteczne, narciarz korzysta z dwóch kijków, które mają dopasowaną do niego długość (staw łokciowy musi tworzyć kąt prosty) oraz są wyposażone w umieszczony na końcu „koszyk”. Dzięki niemu kij narciarski nie zagłębia się mocno w śniegu, a jedynie pozwala się od niego odepchnąć. Ponadto, jeśli podczas zjazdu narciarz rozstawi je mocno na boki, będzie mógł osiągnąć dużą prędkość jazdy przy zwiększonej równowadze. Tym samym używanie tego elementu narciarskiego nie tylko zwiększa pewność siebie na stoku, ale również pomaga zachować bezpieczeństwo. Kijki świetnie sprawdzają się także podczas podchodzenia pod wyciąg. Ponadto, kije narciarskie pomagają także początkującym narciarzom, którzy wykorzystują je do podpierania i utrzymania prawidłowej postawy. Podsumowując, taki element sprzętu narciarskiego zapewnia zatem stabilną pozycję, minimalizuje ryzyko nadmiernego zmęczenia mięśni oraz umożliwia uzyskanie rytmu w jeździe.

Jak używać kijków narciarskich?

Kije narciarskie należy odpowiednio założyć, co nie tylko wpływa na komfort jazdy, ale również minimalizuje ryzyko kontuzji kciuka.

– „Należy pamiętać, aby paskiem znajdującym się na końcu kijka owinąć nadgarstek, gdyż uniemożliwia to zgubienie kijka. Aby zrobić to poprawnie, należy przełożyć dłoń przez pasek z dołu do góry i na koniec zacisnąć na uchwycie” – podkreśla specjalista ze sklepu NartyKraków.pl.

Jeśli kijek będzie właściwie założony, to podczas upuszczenia go, luźno spadnie, ale będzie nadal trzymał się na pasku. Następnie wystarczy wykorzystać go podczas jazdy na stoku. Wystarczy ustawić się w pozycji do zjazdu, a później odpychać się raz jednym kijkiem, raz drugim tak, aby wspomagał on jazdę i umożliwiał utrzymanie prędkości mimo wykonywania manewrów. Kijki narciarskie, chociaż mają swoich zwolenników i przeciwników, to zdecydowanie ułatwiają jazdę, przez co dla większości jest to niezbędny element wyposażenia narciarza.