Kiedy dziecko powinno iść pierwszy raz do dentysty?

Dla wielu rodziców wyczekiwanym momentem jest pojawienie się pierwszego ząbka ich pociechy. Kiedy w końcu nadchodzi wymarzona chwila, rodzice zastanawiają się jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej swojego malucha.

Wielu rodziców odkłada wizytę u dentysty podążając za stereotypem, że aby iść do dentysty potrzebne jest pełne uzębienie. Nic bardziej mylnego. Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego może być już po pół rok od pojawienia się zęba. Rozmowa ze specjalistą przyniesie bowiem same korzyści zaczynając od rozmowy o etapach wyrzynania się zębów u dzieci, po dbanie i zachowanie prawidłowych nawyków higienicznych. Pierwsze zęby mogą pojawić się już około 3 miesiąca życia dziecka. Wielu rodziców odkłada jednak spotkanie z dentystą na wiek, w którym dziecko jest bardziej świadome tego co dzieje się w jego otoczeniu. Zupełnie niepotrzebnie. Początkowe wizyty są bowiem bardziej spotkaniem informacyjnym, na którym rodzice mogą pytać zarówno o higienę jamy ustnej jak i dalsze postępowanie i przebieg kolejnych spotkań. Obowiązkiem lekarza jest udzielenie rodzicom rad jak czyścić zarówno wyrzynające się ząbki oraz dziąsła dziecka. Dentysta na pierwszym spotkaniu poinformuje nas także czy proces ząbkowania przebiega w prawidłowym kierunku i czy dziecku może grozić próchnica. Zwróci także uwagę na dobór odpowiedniej diety dla malucha, której wpływ nie zaszkodzi na szkliwo nowych zębów. Ważne jest, aby od małego przyzwyczaić swoją pociechę do spotkania z lekarzami, nie dostarczymy bowiem dziecku niepotrzebnego stresu na kolejnych obowiązkowych spotkaniach.

Niezwykle istotne jest to jakiego lekarza i gabinet wybierzemy do wizyt kontrolnych. Szeroka oferta gabinetów specjalistycznych oferuje przyjazne maluchom wnętrza pozbawione charakterystycznego zapachu środków stomatologicznych, kolorowe i wesołe, tak aby dziecko nie czuło, że idzie na wizytę lekarską, która nie zawsze może być miła. Istotny jest także stosunek i podejście lekarza do naszego dziecka. To od niego zależy z jakim nastawieniem nasza pociecha będzie wracać na wizyty. Badanie jamy ustnej u rocznego malca może być trudne. Należy zachować cierpliwość i dotrzeć do dziecka poprzez formę zabawy. Podczas pierwszego spotkania lekarz będzie próbował zaskarbić sobie zaufanie małego pacjenta. Zanim dziecko usiądzie na fotel i dojdzie do badania jamy ustnej często lekarze opowiadają o swojej pracy, pokazując gabinet i różne narzędzia dentystyczne. Dobry dentysta z odpowiednim podejściem do dzieci nie będzie próbował na siłę przekonywać malucha do wejścia na fotel dentystyczny. Ważne, aby dziecko samo poczuło taką potrzebę, do tego etapu ma je właśnie przygotować sposób w jaki stomatolog będzie się do niego zwracać. Gabinety dentystyczne, które specjalizują się w leczeniu małych pacjentów nie tylko posiadają szereg udogodnień, ale także włączają dziecko w proces leczenia. Kolorowe, brokatowe plomby, wesołe światła zamiast tradycyjnej lampy, kolorowy miękki fotel przeznaczony dla rodzica i dziecka to tylko część nowoczesnego asortymentu. Wizyta u dentysty ma być dla dziecka przede wszystkim miłym wspomnieniem kolorowego gabinetu i miłego lekarza.

Nabycie i zachowanie prawidłowych nawyków higienicznych od najmłodszych lat będzie procentowało w przyszłości nienagannym wyglądem jamy ustnej. Zadaniem rodzica jest pokazanie dziecku jak ważna jest higiena już od pojawienia się pierwszego zęba u malucha. Dlatego wszystkie mamy z dziećmi zapraszamy na taką wizytę do gabinetu stomatologicznego Galeria Uśmiechu.