kaloryfery pokojowe

Kaloryfery pokojowe – nie tylko praktyczne

Kaloryfery pokojowe to urządzenia obecne w każdym gospodarstwie domowym. Za ich pomocą transportujemy energię cieplną, ogrzewając nasze wnętrza. Kaloryfery takie pełną przede wszystkim funkcje praktyczne, jednak stanowią również istotny element aranżacji wnętrz. Jeśli zależy ci na wyborze kaloryfera, który nie będzie szpecił pomieszczenia, ale dodawał mu uroku – poniżej udzielamy kilku porad. Dowiesz się na jakie parametry warto zwrócić uwagę oraz po jakie modele warto sięgnąć, by nasze wnętrza wyglądały estetycznie.

Kaloryfery pokojowe – dla ciepła i piękna twoich wnętrz

Jeszcze dwie dekady temu niemal wszystkie kaloryfery stosowane w polskich domach były po prostu szpetne; chodzi oczywiście o stare, żeliwne kaloryfery, złożone z wielu złączonych z sobą żeberek. Co prawda, dobrze radziły sobie z wytwarzaniem energii cieplnej, niemniej – źle oddziaływały na wygląd pomieszczenia.

Sytuacja uległa diametralnej zmianie już jakiś czas temu. Coraz więcej grzejników żeberkowych prezentowało ładne fronty, a ich największym atutem stała się schludna, prosta konstrukcja. Grzejniki takie zadomowiły się w naszym domach na dobre, do dziś używamy ich zresztą najczęściej.

Z czasem jednak i one zaczęły być uważane za niezbyt atrakcyjne. Przede wszystkim – ze względu na ich nudny, powtarzalny wygląd oraz dominujące odcienie bieli.

Obecnie kaloryfery dekoracyjne do pokoi to urządzenia o konstrukcji częściowo podobnej do swoich poprzedników, jednak zdecydowanie wyższych parametrach estetycznych. Grzejniki takie mogą być tworzone nie tylko z żeberek, ale również rurek o okrągłym lub prostokątny przekroju. Poniżej podpowiadamy – po jakie modele kaloryferów warto sięgnąć, jeśli zależy ci na aranżacji swojego pomieszczenia.

Najmodniejsze modele kaloryferów pokojowych

Estetyczne kaloryfery pokojowe to przede wszystkim urządzenia naśladujące układ żeberek ustawionych obok siebie w pozycji pionowej. Popularnym modelem jest KORFU marki Termix, którego front stworzony jest co prawda z jednej podłużnej płyty, jednak pokrytej pionowymi żłobieniami. Dzięki temu, imituje on podział na żeberka, co tworzy skojarzenia z klasycznymi frontami kaloryferów. Jest to jednak świetna alternatywa względem typowych grzejników płytowych.

Modele FLORA oraz HIKARU to alternatywa wobec KORFU. Ich front tworzy szereg, ustawionych w bliskiej odległości pionowych rurek. Mogą mieć one przekrój prostokątny lub okrągły, a szpary pomiędzy nimi węższe lub szersze. Grzejniki te wprowadzają do wnętrz poczucie ładu i harmonii, a regularne odstępy pomiędzy ich rurkami idealnie wkomponują się w aranżacje minimalistyczne.

Kaloryfery mogą być również utworzone z rurek ustawionych nie tylko pionowo, ale również poziomo. Jest to zdecydowanie bardziej ekstrawaganckie rozwiązanie, chętnie stosowane w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym, industrialnym lub minimalistycznym. Polecamy zwłaszcza kaloryfery FEBA, MILOS oraz OLIMPIA.

Pierwszy z nich stworzony jest z dużej ilości rurek o owalnym przekroju, ustawionych w bliskiej odległości. Kaloryfer MILOS jest złożony z rurek przypominających kształtem drewniane listwy; są stosunkowo cienkie co nie wpływa negatywnie na moc grzewczą, a tworzy przyjemną dla oka konstrukcję. Najbardziej awangardowy front prezentuje kaloryfer OLIMPIA; składa się z dużej ilości poziomych, płaskich rurek, ustawionych w bliskiej odległości od siebie.